Praha - Premiér Bohuslav Sobotka chce zůstat aktivním členem ČSSD, ale nemá ambici vracet se do jejího vedení. Model rozdělení role předsedy vlády a šéfa nejsilnější vládní strany podle něj ale nemůže fungovat dlouhodobě.
"Chci v každém případě zůstat aktivním členem ČSSD. A když to bude na úrovni Jihomoravského kraje, tak s tím nebudu mít vůbec žádný problém. Není mojí ambicí vracet se do vedení sociálnědemokratické strany," řekl Sobotka v rozhovoru pro ČTK. Dodal, že má nyní více času na kampaň v Jihomoravském kraji, kde kandiduje do Sněmovny, ale také na vládu.
Přesto si nemyslí, že by se z rozdělení funkcí šéfa hlavní vládní strany a premiéra měl stát standard. "Ten model nemůže fungovat dlouhodobě, já myslím, že by to bylo špatně," uvedl. "Proto je současný volební lídr Lubomír Zaorálek také kandidátem na premiéra," dodal.
Sobotku k rozhodnutí skončit ve stranických funkcích vedl i příklad německé SPD, jejíž vedení přepustil ministr zahraničí Sigmar Gabriel v březnu Martinu Schulzovi. "Mojí ambicí je pomoci ČSSD k tomu, aby měla na podzim co nejlepší volební výsledek, aby byla platnou součástí příští vlády a možná tuto vládu po volbách sestavovala," uvedl Sobotka.
Únavné podle Sobotky bylo především řešit vnitřní spory v ČSSD. "Připadaly mi hodně malicherné z pohledu toho, co má ČSSD za úkol ve společnosti. Jak musí hájit zaměstnance, rodiny s dětmi, seniory," řekl. Měl pocit, že vnitřním záležitostem a sporům se věnuje příliš velké množství energie. Za zřetelný výsledek svého konce v čele strany považuje uklidnění vnitřní situace ČSSD.
"Naší vládě se podařilo prosadit přibližně 250 zákonů, což je poměrně velké množství. Bohužel některé návrhy zůstanou ležet v Poslanecké sněmovně. Bude záležet na příští vládě, jestli se jich ujme a předloží je třeba znovu," uvedl Sobotka. Za úspěch považuje například služební zákon, předpis o posuzování vlivů na životní prostředí a prokazování původu majetku.
Kabinetu se podle Sobotky také podařilo upravit legislativu v oblasti bezpečnosti. "Provedli jsme řadu sociálních reforem, ve kterých jsme reagovali na negativní kroky minulých pravicových vlád, významná změna je i zastropování věku pro odchod do důchodu na 65 letech, zrušení druhého pilíře," uvedl.
Nejvíc Sobotku mrzí to, že ve Sněmovně ztroskotal zákon o sociálním bydlení. Sociální výbor Sněmovny na návrh ANO přerušil jeho projednávání, takže se ho nepodaří do voleb schválit. "Je to norma, na kterou ČR čeká velmi dlouho. Jestliže jsme deregulovali nájemné, tak podle mého potřebujeme systém sociálního bydlení," uvedl. Právě norma ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) ale podle něj patří mezi novely, které lze snadno předložit znovu. "Bude buď na vládě, nebo na opozici, aby se toho ujala," řekl.
ČSSD nenašla ve Sněmovně před týdnem dost hlasů ani pro kariérní řád učitelů. V jeho případě Sobotka doporučuje další diskusi. "Těch změn, které byly prosazeny ve školství, bylo obrovské množství. Zdá se mi, že jich možná bylo až příliš. Není důležitá jen rychlost a razance, ale také je důležité, aby se o těch věcech dostatečně diskutovalo," řekl. Sám myšlenku kariérního řádu podporuje. ČSSD se k tématu vrátí, ať už ve vládě, nebo opozici, dodal.
Témata: Bohuslav Sobotka, Sociální demokracie (SOCDEM), vláda
Související
25. dubna 2022 16:32
28. srpna 2020 12:53
19. října 2019 10:58
8. října 2019 12:26
12. září 2019 16:27
30. června 2019 21:07