Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kuřákům svitla naděje, Senát obdržel petici kvůli zákazu kouření

Kouření, ilustrační fotografie
Kouření, ilustrační fotografie
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Praha - Předseda senátního mandátového a imunitního výboru Jiří Oberfalzer (ODS) dnes převzal petici za zrušení protikuřáckého zákona, podepsalo ji přes 23 tisíc lidí. Akci podpořil i místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Petice je namířena ke zrušení absolutního zákazu možnosti kouřit v restauracích a hospodách, které se po přijetí zákona potýkají s úbytkem hostů a některé tak krachují.

Petici podpořil i Kubera, který patřil mezi signatáře návrhu k Ústavnímu soudu na zrušení zákazu kouřit v hospodách. "Zákon jde za hranu. Místo toho, aby si dvě skupiny (kuřáků a nekuřáků) nevadily, našel radikální řešení," uvedl Kubera.

Dvacítka senátorů v čele s Kuberou a Ivo Valentou (za Stranu soukromníků) navrhla už v březnu Ústavnímu soudu zrušení zákazu kouření v restauracích nebo prodeje alkoholu z automatů. Protikuřácký zákon podle nich nepřípustným způsobem zasahuje do svobody občanů. Poukazovali také na to, že zákon přinese zmaření investic tisíců majitelů barů a restaurací. Zrušení zákona jako celku senátoři nepožadovali, jejich návrh se týká jen některých jeho ustanovení.

Senátoři také chtějí zrušit omezení prodeje a podávání alkoholu či tabákových výrobků na akcích, které jsou určeny převážně dětem.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky kouření Jaroslav Kubera

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 18:20

Proč v Rusku spadlo letadlo? Bylo prý v pořádku, jedna černá skříňka je zničená

V Rusku pokračuje vyšetřování čtvrteční tragické letecké nehody stroje společnosti Angara Airlines, kterou nepřežilo 48 lidí. Podle dosavadních závěrů vyšetřovatelů bylo letadlo před nárazem v naprostém pořádku. Práci jim může zkomplikovat zničení jedné z černých skříněk. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.