Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde je koupání v přírodě nebezpečné? Pozor na sinice

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Praha - V části přírodních koupališť v Česku se kvůli zdraví nebezpečným sinicím už není možné koupat. Voda v přehradě Skalka u Chebu je zdraví nebezpečná, je na nejhorším - pátém - stupni kvality. Na Máchově jezeře není voda vhodná ke koupání pro citlivé osoby.

Sinice jsou bakterie vytvářející škodlivé látky, ve vodě se jim daří zvláště za veder. Tropické teploty v posledních dnech tak pravděpodobně přispěly ke znečištění vody.

Krom zmíněné Skalky je v Karlovarské kraji od začátku sezony voda nevhodná je koupání ve Velkém rybníce u Hroznětína. Další plochy v regionu ale zůstávají čisté.

Nově platí zákaz koupání v rybníku Rosnička na Svitavsku. Hygienici ve vodě naměřili velké množství sinic, chlorofylu a vodního květu. Sinic přibývá i v Sečské přehradě na Chrudimsku, voda je ale stále vhodná ke koupání. Čisté jsou v Pardubickém kraji třeba přehrada Pastviny či Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě. Koupaliště v Královéhradeckém kraji jsou čistá, jen na Dolcích u Trutnova musejí lidé počítat s horší průhledností.

V písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku je nyní voda na čtvrtém stupni kvality z pěti, a je tak nevhodná ke koupání. Zvláště citlivějším lidem - dětem, starším a nemocným lidem či těhotným ženám - hrozí při koupání v takové vodě zdravotní problémy.

Na Máchově a Hamerském jezeře či koupališti v Chrastavě u Liberce v Libereckém kraji není voda vhodná ke koupání pro citlivé osoby. V Ústeckém kraji jsou nádrže vesměs čisté, pouze jezero Chmelař, jáma ve Varvažově a koupaliště v Křižanově mají zhoršenou kvalitu vody.

Také v Plzeňském kraji je většina nádrží v pořádku, pouze v přehradě České údolí a rybníku Valcha je voda ke koupání nevhodná.

Na Vysočině mají vodu nevhodnou ke koupání tři přírodní koupaliště - Sedlice a rybníky Černý a Medlov. Naopak čistou vodu má stále devět sledovaných vodních ploch.

Na jižní Moravě má mírně zhoršenou kvalitu vody koupaliště Rakovec u Brněnské přehrady nebo rybník Suchý. Koupat se tam lidé mohou dál, ale poté by se měli osprchovat.

V Moravskoslezském kraji představuje riziko pro citlivější lidi nadále jen koupání v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. Spolu se sinicemi se tam vyskytují i cerkárie, larvy motolic, které mohou vyvolat vyrážky.

V pátek a o víkendu přijdou bouřky a přeháňky, ale teploty budou stále místy stoupat nad 30 stupňů Celsia.

Témata:  koupání léto voda

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.