Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chlapec na Slovensku zemřel na parazita. Není přitom jasné, kde se nakazil

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Slovensko obchází strach. Zemřel totiž teprve jedenáctiletý chlapec, který se na zatím neznámém místě nakazil nebezpečným parazitem. Neblahé zkušenosti s touto nákazou má i Česko. 

Chlapec byl od soboty hospitalizován v Národním ústavu dětských chorob v Bratislavě. Podle slovenských médií v úterý navzdory maximálnímu úsilí lékařů a dalších zdravotníků zemřel. 

Lékaři u hocha stanovili diagnózu naeglerióza neboli primární amébová meningoencefalitida. Jde o vzácné onemocnění centrálního nervového systému, jehož původcem je améba Naegleria fowleri, která se běžně vyskytuje v různých typech sladkovodního prostředí i v půdě.

Slovenským odborníkům se dosud nepodařilo zjistit, kde se chlapec nakazil. Začátkem června ale byl na koupališti ve městě Štúrovo, které je nyní preventivně uzavřené. Hygienici na místě odebrali vzorky, výsledky testů by měly být známé v pátek. Úřady mají v plánu i mimořádné kontroly bazénů na přítomnost améb. 

Na území Česka došlo v 60. letech k největší epidemii naegleriózy v historii lidstva. Šestnáct lidí přišlo o život v letech 1963 až 1965 po nákaze v plaveckém bazénu v Ústí nad Labem. 

Témata:  bazény koupání Slovensko

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 20:32

Harryho před Meghan každý varoval. Teď se teprve ukázalo, proč nikoho neposlechl

Napjaté vztahy mezi princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markle a zbytkem britské královské rodiny se znovu dostaly do centra pozornosti. Podle nové série tvrzení z královského zákulisí prý Harry ignoroval opakovaná varování své rodiny – včetně bratra prince Williama – kvůli „zoufalé touze usadit se a založit rodinu“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.