Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Export vojenského materiálu letos překročí 20 miliard, obor ale trápí nedostatek kvalifikovaných pracovníků

Odstřelovač neboli sniper
Odstřelovač neboli sniper
Foto: vglounge.com

Praha - Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu předpokládá, že export vojenského materiálu letos překročí 20 miliard korun, i když se výrobcům nedaří zvyšovat objem výroby kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků.

"Je dobré, že se daří dlouhodobě navyšovat export vojenského materiálu. Co je ještě lepší, že se mění jeho struktura ve prospěch vývozu sofistikované techniky s vysokým podílem přidané hodnoty," uvedl prezident asociace Jiří Hynek.

Nejvíce, zhruba o 30 procent, české zbrojovky exportovaly do zemí Evropské unie. V EU je nevýznamnějším obchodním partnerem ČR Slovensko s podílem šesti procent na celkovém vývozu. Na Střední východ směřuje téměř čtvrtina české produkce.

Export do této oblasti významně ovlivnil vývoz bitevníků L-159 do Iráku, který se díky tomuto obchodu stal nejvýznamnějším exportním teritoriem loňského roku s deseti procenty celkového exportu. Spojené arabské emiráty mají podíl osm procent.

Za hranice míří hlavně letecká a pozemní technika, obě tyto komodity tvořily zhruba 30 procent. Dále jde o munici, energetické materiály, elektronická vybavení a výrobní zařízení a polotovary. Významný růst, a to ze sedmi na 11 procent, vykázal export elektronického vybavení. Export ručních palných zbraní se podílel na celkovém objemu čtyřmi procenty.

Témata:  zbraně dovoz a vývoz ekonomika

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy