Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko pošle 24 milionů Kč na fungování pobřežní stráže v Libyi

Bohuslav Sobotka, Pavel Bělobrádek, Martin Stropnický a Jiří Havlíček
Bohuslav Sobotka, Pavel Bělobrádek, Martin Stropnický a Jiří Havlíček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Česká republika poskytne 24 milionů korun na fungování libyjské pobřežní a námořní stráže. Většina peněz půjde z rozpočtu ministerstva vnitra, informoval dnes úřad v tiskové zprávě. Resort Milana Chovance (ČSSD) zaplatí 20,9 milionu korun. Úřad vlády poskytne 3,1 milionu korun.

"Česko se dnes stalo v rámci EU největším přispěvatelem na fungování libyjské pobřežní a námořní stráže. Vláda poskytla 24 milionů Kč. Navýšením příspěvku na libyjskou pobřežní a námořní stráž přispíváme k řešení migrace ve Středomoří a pomáháme zejména Itálii," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

O plánu přidat peníze na činnost pobřežní stráže v Libyi, odkud se ekonomičtí migranti snaží nelegálně dostat na území Itálie, a tedy do EU, hovořil český premiér minulý týden na jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (V4) v Budapešti. "Libyjská pobřežní stráž má tu výhodu, že když zadrží loď s uprchlíky, tak je může vracet zpět na libyjské pobřeží," uvedl tehdy Sobotka.

Česko reagovala na žádost Itálie, která je migračnímu tlaku vystavena nejvíce. Společně s partnery z visegrádské skupiny, tedy Slovenskem, Maďarskem a Polskem, zaslali Češi Italům dopis, v němž země V4 nabídly pomoc. Italský premiér Paolo Gentiloni ale vzkázal zemím visegrádské skupiny, že jeho země se nenechá poučovat a vyzval všechny země Evropské unie k plnění svých povinností.

Visegrádské země v souvislosti s migrací opakovaně čelily kritice, protože nesouhlasí se systémem rozdělování příchozích migrantů mezi všechny členské země EU. 

Témata:  vláda Libye uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

15. září 2025 9:05

Zemřel Václav Žák (†80), někdejší poslanec či předseda RRTV

Česko zasáhla ještě o víkendu smutná zpráva. Ve věku 80 let zemřel politik, exposlanec a bývalý předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák. Za minulého režimu byl signatářem Charty 77.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Energetika, ilustrační fotografie.

Komentář

Kdy fixovat ceny energií? Vyplatí se sledovat i vývoj v Německu

Okamžitá cena velkoobchodní elektřiny v Německu dnes klesla nejníže od začátku letošního roku, na úroveň 8,83 eura za megawatthodinu. Signalizuje takto nízká cena na klíčovém evropském trhu také možné další zlevnění elektřiny v Česku, které je na německý trh poměrně úzce navázané? Vyplatí se českým domácnostem posečkat s fixací cen elektřiny, ale i plynu, jehož cenový vývoj je s vývojem cen elektřiny spjatý?