Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ÚS odmítl stížnost Macholdy z kauzy ROP Severozápad proti zajištění majetku

Ústavní soud ČR
Ústavní soud ČR
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Vladimír Macholda, stíhaný v kauze kolem Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, neuspěl s ústavní stížností proti zajištění majetku.

Stíhání Macholdy začalo loni v prosinci, a to pro poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody a účast na organizované zločinecké skupině. Usnesení o zajištění majetku se týkalo několika nemovitostí a peněz na účtech do výše 35 milionů korun.

V ústavní stížnosti se Macholda dovolával presumpce neviny, zpochybnil důvodnost trestního stíhání a svůj majetek označil za legálně nabytý. Poukázal na to, že se živil jako profesionální hokejista, jeho manželka měla vedoucí funkci na úřadě, majetek tedy prý odpovídá jejich historickým příjmům.

Ústavní soudci se argumentací ve stížnosti neztotožnili, usnesení o zajištění majetku prý nijak neporušuje Macholdovo základní právo vlastnit majetek.

"Ačkoliv Ústavní soud nikterak nepředjímá meritorní výsledek trestního stíhání proti stěžovateli, pokud by byl tento uznán vinným, uložení peněžitého trestu se jeví jako reálně možné," stojí v usnesení.

Témata:  kauza ROP severozápad Ústavní soud ČR

Související

Aktuálně se děje

14. března 2026 18:20

V 96 letech zemřel Jürgen Habermas, jeden z nejvýznamnějšch filozofů současnosti

Svět filozofie a společenských věd zasáhla zpráva o úmrtí jednoho z nejvýznamnějších intelektuálů naší doby. V sobotu zemřel ve věku 96 let Jürgen Habermas, muž, jehož myšlenky o komunikaci a racionalitě zásadně ovlivnily moderní vnímání společnosti. Podle oznámení jeho nakladatelství Suhrkamp skonal pokojně v bavorském Starnbergu nedaleko Mnichova.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

benzinky

Marže z cen benzinu: Kdy budou první údaje?

Ministerstvo financí obdrží první konkrétní data z plošného sledování marží u prodejců paliv již v pondělí. Ministryně Alena Schillerová v nedělním diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové uvedla, že resort zatím nedisponuje informacemi, které by potvrzovaly, že si čerpací stanice navyšují marže nad rámec růstu cen na burzách. Reagovala tak na situaci, kdy ceny pohonných hmot v Česku skokově vzrostly v důsledku eskalace konfliktu na Blízkém východě.