Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi mají zájem o malé strany? Volební potenciál SPD, Pirátů a Realistů roste

Volby do Poslanecké sněmovny
Volby do Poslanecké sněmovny
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Hnutí Ano má největší volební potenciál, voliči velmi nadějně preferují i SPD. Vedle podpory tradičních parlamentních stran je zájem i o Realisty a Piráty. Ukázal to průzkum agentury Sanep.

Z aktuálního průzkumu volebního potenciálu, který ukazuje procento rozhodnutých voličů a maximální hypotetický volební zisk v případě příklonu všech váhajících voličů k dané politické straně či hnutí, se nadále ukazuje jako nejpreferovanější strana hnutí Ano, následována ČSSD.

Rovněž je však zjevné, že se tyto dvě stávající nejsilnější strany potýkají s velmi velkou skupinou váhajících voličů, což je však symptomatické pro všechny politické strany. Z tohoto pohledu je na tom nejlépe hnutí ANO, které má nejsilnější skupinu rozhodnutého voličského elektorátu. Konkurenční ČSSD má oproti hnutí ANO téměř o polovinu méně rozhodnutých voličů.

Je rovněž zjevné, že poslední slovo budou mít právě váhající voliči, kteří se rozhodují mezi více politickými subjekty, a jejichž volbu může ovlivnit zejména předvolební souboj, který naplno vypukne počátkem září.

Váhající voliči začleňují do svého volebního portfolia stále častěji SPD pod vedením Tomia Okamury. V případě SPD se posiluje i procento rozhodnutých voličů, které je již nad pětiprocentní hranicí zaručující zisk poslaneckých křesel. Tomio Okamura dlouhodobě prosazuje prvky přímé demokracie, odpovědnost politiků, ale vystupuje i jak proti EU, tak podporuje mmj. i postavení radikálního islámu mimo zákon. Tyto hlavní pilíře SPD spolu s kladením důrazu na hájení národních zájmů se ukazují z pohledu nemalé části voličů jako zajímavá alternativa k politickým programům a politice stávajících parlamentních stran. To ostatně potvrdily i krajské volby v roce 2016, v nichž získala SPD jak samostatně tak i společně s SPO v deseti krajích nad pět procent hlasů.

Do bojů o sněmovní křesla se nicméně v očích zejména váhajících voličů dostávají vedle stávajících parlamentních stran i Realisté s Petrem Robejškem, ale rovněž i Piráti vedeni Ivanem Bartošem. Jakkoli je nutné zdůraznit, že volební potenciál nelze zaměňovat s volebním modelem, je zřejmé, že voliči SPD zahrnují Realisty a Piráty spolu s parlamentními stranami do svých úvah o možné podpoře. Voliči tedy hledají alternativy a je možné, že celkový obraz domácí politické scény je povede k tomu, aby tyto alternativy vnímali jako primární volbu.

Ze stávajících parlamentních stran se ukazuje zájem o podporu ODS, která by i s aktuálním počtem svého pevného elektorátu měla jistotu získání sněmovních křesel.

Průzkum volebního elektorátu, který byl proveden před finálním oznámením lidovců, že již nechtějí jít do voleb ve společné koalici se Starosty (nicméně se již o této možnosti spekulovalo) ukazuje, že jejich volební úspěch, při němž by tato koalice musela dosáhnout minimálně desetiprocentní volební podpory, je v tuto chvíli skutečně velice riskantní. I přestože jejich volební potenciál dosahuje hodnoty 10,1 procentního bodu, jedná se pouze o teoretický maximální volební zisk, kdy se 100 váhajících voličů, kteří se však rozhoduji i mezi jinými politickými subjekty, rozhodne právě pro tuto koalici, což není příliš pravděpodobné, nebo spíše velmi nepravděpodobné.

Svůj boj o voliče však bezpochyby čeká i TOP 09, jejíž osud by byl aktuálně plně v rukou váhajících voličů a jejich volby.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 13. - 18.7. 2017 na vybrané skupině 1.765 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let.

Témata:  Hnutí ANO Svoboda a přímá demokracie Česká pirátská strana Realisté volby

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 14:55

Ukrajina není to jediné. O co Putinovi doopravdy jde?

První kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa k dosažení dohody o Ukrajině vyvolaly v Moskvě bouři emocí. Ruská média, která v posledních třech letech hlásala odklon od „dekadentního“ Západu směrem k Číně a Severní Koreji, nyní s nadšením citují západní zdroje, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.