Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praha chce vystavět nové parky i lesy

Praha
Praha
Foto: Pixabay

Praha - Hlavní město chce postupně rozšiřovat zelené plochy, ať už v podobě nových lesů nebo parkové zeleně. Vyplývá to z informací magistrátu a Institutu plánování a rozvoje (IPR). Nyní vzniká jeden nový les.

Připravovaný nový územní plán počítá s kultivací neupravených a nevyužitých ploch zeleně a vznikem více než dvou stovek nových parků. Lesy, parky či zahrady tvoří nyní zhruba pětinu rozlohy Prahy, v posledních letech magistrát založil dva nové parky a zalesnil 42,4 hektaru původně zemědělské půdy.

Praha patří mezi nejzelenější evropské metropole, podle urbanistů z IPR však trpí nedostatkem udržované zeleně. Velkou část zelených ploch tvoří takzvaná městská džungle, tedy nevyužité plochy zarostlé křovisky a plevelem. Část z nich by se podle připravovaného územního plánu, který by měl být hotov v roce 2022, měla změnit na parkové plochy. Nových parků by mělo vzniknout 207, zkultivovat by se měla zeleň například v lokalitě Trojmezí, u meandru Vltavy v Holešovicích či na Bohdalci.

Na části plánované nové zeleně už se pracuje. Magistrát například zatravnil Dívčí hrady, kde na ploše 62 hektarů na podzim vysadí další zeleň. Na nových pastvinách by tu měli za dva roky žít koně Převalského z trojské zoo. Rozšiřuje se také park U Čeňku na Černém Mostě, který by měl v příštím roce měl pohltit přilehlé pole. Za poslední tři roky v Praze vznikly dva nové parky - U Čeňku a Maxe van der Stoela. Další menší parky založily městské části, několik jich otevřela například Praha 9.

Parky, zahrady a veřejná zeleň v hlavní městě zabírají podle magistrátu 4465 hektarů, dalších zhruba 5000 hektarů tvoří lesy, z toho 2900 hektarů je v majetku Prahy. I lesy hodlá město dále rozšiřovat. Součástí letošních jarních výsadeb bylo založení nového lesa V Panenkách mezi Běchovicemi a Koloději.

Témata:  Praha lesy

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.