reklama

Problém je ovšem v tom, že prakticky nikdo a není rozdíl mezi Sobotkou či Klausem, kteří oba reprezentují síly, které utvářely společnost a systém, který tu dnes máme, ale stejně tak ani Andrej Babiš, který je jeho personálním výdobytkem nemohou skutečně jít pod povrch a jejich kritika je v podstatě mělká až účelově směšná. Ano, není rozdíl mezi ODS, ČSSD či ANO, jen každá ze stran používá jinou rétoriku a jinak ji účelově zaměřuje.

To, co dnes na protestní straně vzniká, všechny ty Úsvity, DSSS, Okamurova SPD a teď protiislamistická Alternativa pro Česko jsou pak jen pouhými výkřiky bez šance někdy v této zemi věci změnit.

Přesto je doba těhotná změnami

Celý svět tuto potřebu zažívá, od USA, kde republikánský kandidát na prezidenta Trump bortí představy o správnosti zahraniční politiky v minulém čtvrt století a demokratický kandidát Sanders ukládá nálože pod americký kapitalimus.

U nás je jediná politická strana, která je všemi vnímána jako protisystémová. Budiž, nechť z toho učiní komparativní výhodu a jsou věrohodnou protiváhou všeho toho, co bylo zde vytvořeno po roce 1989 a co se neosvědčilo, ba co se ukázalo škodlivým.

Je zásadní chybou komunistů, že sedí jaksi bokem, stále ještě ustrašeně a že se nerozhodli se sebevědomě stát rozhodující vlastenecky – levicovou alternativou současné moci.

Je zásadní chybou, že se chtějí dostat do Parlamentu, ale zatím nikdy neohlásili svůj úmysl zvítězit a vládnout.

To, co ty různé alternativy pro Česko či Úsvity pracně a vlastně zbytečně nastolují, by mělo být komunistům vlastní.

Nechtěli západní typ kapitalismu založeného na trhu neřízeném a bez přívlastku.

Nechtěli účast v agresivním vojenském paktu NATO.

Byli velmi kritičtí k Evropské unii.

Komunisté mají dnes před sjezdem, který se bude o víkendu konat.

Jsou z povahy věci přirozenou a rozhodující silou, která tvoří alternativu.

Kdo jiný se má pokusit o zásadní změnu?

Konvičkové, Okamurové či Černochové jsou jen pro smích.

Čas nazrál.

reklama