reklama

Přesto by měl podle nich průmysl ve druhém pololetí pokračovat v růstu. Průmyslová výroba v červnu zpomalila meziroční růst na 2,2 procenta z květnových 8,1 procenta.

"Průmysl v souladu s očekáváním trhu neudržel svoji květnovou rekordní dynamiku, avšak ochlazení svým rozsahem překvapilo," komentoval čísla analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Průmysl podle něj nicméně nadále vykazuje pěkné výsledky, a podporuje tak současný ekonomický růst. Solidní tempo průmyslových zakázek naznačuje, že průmyslu se bude dařit i nadále, dodal.

V útlumu zůstává těžební průmysl a slabší čísla přicházejí i z energetiky, řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Naproti tomu zpracovatelskému průmyslu se vede velmi dobře, i když zpomalení si za poslední měsíc nelze nevšimnout, zvláště u dosavadního lídra - výroby osobních automobilů. Ta se zvýšila v červnu o 3,3 procenta. Důvodem zpomalení růstu je podle něj to, že průmysl zřejmě už naráží na své kapacitní možnosti, ať v podobě technologií nebo kvalifikovaných zaměstnanců.

Zpomalení červnové průmyslové výroby není potřeba přeceňovat, míní analytik ING Bank Jakub Seidler. Květnová čísla byla totiž velmi silná a v mnoha případech šlo o nejvyšší dynamiku výroby za posledních několik let. Průměrný dosavadním růst průmyslu v letošním roce činí 5,6 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2011. Příznivá dynamika průmyslu by měla pokračovat i nadále, a dnešní zpomalení tak není nutné vnímat negativně, jelikož pravděpodobně jde jen o korekci po velmi silném květnu, podotkl.