Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Archeologové na místě bývalého hřbitova v Brně nachází křížky, růžence i šperky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: thehistoryblog.com

Brno - Růžence, křížky, medailony a šperky nachází archeologové při výzkumu v brněnské Vojtově ulici na místě bývalého hřbitova, který svému účelu sloužil do 19. století.

Vkládat zemřelým do rakve drobné předměty osobní výbavy bylo tehdy obvyklé, uvedl archeolog Václav Kolařík na webu brněnské Archaie.

"K předmětům osobní zbožnosti náleží především růžence, které často nacházíme omotané kolem rukou či předloktí. Růžence bývají dřevěné, kovové, kostěné, ale i skleněné. V některých případech se dochovávají i korálky ze skořápkových plodů," uvedl Kolařík. Součástí růžence býval i drobný kovový křížek nebo medailonek - takzvaná svátostka. Jednotlivé korálky byly navlečeny na šňůrce, některé byly spojeny skrze železné drátky s očky. Na hlubokou zbožnost tehdejších lidí ukazují i nálezy větších křížů, nejčastěji kovových, dřevěných a porcelánových. Položeny byly na nebožtíkovu hruď, často také vloženy přímo do jeho rukou.

"Drobnější křížky a medailonky nacházíme i na krku a hrudi, původně tedy ve funkci přívěsku. Tři medailonky nalezené na pravé stehenní kosti byly zemřelému na jeho poslední cestu vloženy původně asi do kapsy jeho šatů," uvedl Kolařík.

Ještě v období novověku bylo podle něj zvykem klást mrtvým do rakve předměty denní potřeby, které dotyčný užíval za svého života, a pozůstalí se mohli domnívat, že by je dotyčný mohl potřebovat i po smrti. Jejich vložením do hrobu se tak mělo zabránit možnému návratu nebožtíka do světa živých pro tento oblíbený předmět. Mnohé předměty mohly mít čistě symbolický charakter.

Témata:  archeologové archeologie Brno

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.