reklama

Dostatek míst ve školkách či další možnosti hlídání by chtěla rodičům zajistit levice i pravice. Podle ODS a TOP 09 by využití těchto služeb mělo být dobrovolné a poslední rok školky by neměl být povinný. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve své knize sní naopak o tom, že by chtěl dostat do školek úplně všechny děti.

Podle Zelených má mít dítě na místo ve školce zákonný nárok. Podle Starostů a nezávislých (STAN) by mělo v Česku platit domovské právo, díky němu by obyvatelé měst či obcí měli v bydlišti přednost při umístění dítěte ve školce. Komunisté počítají s rozšířením školek a zřizováním jeslí. TOP 09 by u rodičů dětí do 12 let zařadila prokazatelné náklady na hlídání a na práci v domácnosti mezi odečitatelné položky od základu daně.

Se zvýšením daňových slev na děti počítají lidovci, podle nich by rodiče měli mít také nižší odvody na důchod. Daňové zvýhodnění početným rodinám slibuje i hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Připadlo by ale jen rodičům, "kteří vedou řádný život". Pokud aspoň jeden z rodičů tří a víc potomků pracuje a má čistý trestní rejstřík, neměl by platit žádnou daň z příjmu. ODS by daňové úlevy a měsíční odměnu přiznala lidem, kteří se doma starají o postižené a nemohoucí příbuzné.

Sliby ohledně sociálního bydlení, růst dávek

Podle ČSSD by mělo být pro samoživitele, postižené či důchodce, podle TOP 09 pro ty nejpotřebnější. Podle Pirátů má být toto bydlení obecní. Také STAN míní, že by o potřebnosti sociálních bytů měly rozhodovat obce a na startovací byty pro mladé by měly být dotace.

Komunisté by podpořili výstavbu obecních a družstevních bytů, počítají se startovacími byty. Lidovci píšou o dostupných bytech s regulovaným nájmem a zvýhodněných hypotékách podle počtu dětí. ODS by zavedla víc stupňů sociálního bydlení. Zelení počítají s přijetím zákona.

Novomanželské půjčky by nabízeli sociální demokraté, komunisté a SPD. Podle ČSSD by se poskytovalo až 300.000 korun za nižší úrok. Stejnou částku bezúročně navrhuje SPD, která by rodičům tří a více dětí splátky odpustila.

Sociální demokraté slibují zvýšení rodičovské z nynějších 220.000 na 300.000 korun. Podle TOP 09 by na rodičovskou měli mít možnost chodit i prarodiče a měl by se také zrušit strop na mateřskou, která by se vyplácela dál podle výdělku. Zelení by mateřskou přiznali i ženám, které si neplatily nemocenské pojištění.

ČSSD staví svou rodinnou politiku hlavně na zvyšování dávek. Strana by rozšířila okruh rodin, které by na podpory dosáhly. Přídavky a porodné, které by na první i druhé dítě činilo 15.000 korun, by mohly pobírat domácnosti s příjmem do 3,5násobku životního minima. SPD naopak růst dávek odmítá. Piráti by pro rodiny s dětmi zavedli jedinou dávku bez prokazování příjmu a žádostí o daňové odpočty.

Podle Babišovy knihy by mohlo existovat "konto pro rodinu", tedy určitá částka. Za ni by rodiny mohly mít poukázky na doučování, úklid či hlídání. Zelení by nezaměstnaným samoživitelům a samoživitelkám dávali mimořádný příspěvek podle počtu dětí. Podle komunistů a ČSSD by děti do 15 let měly mít veřejnou dopravu zdarma.

Podporu pěstounské péče ve svých programech zmiňují Zelení, Piráti, ODS, TOP 09 i komunisté. Kromě KSČM všechny strany upřednostňují rodinnou péči před ústavní. Komunisté by kojenecké ústavy a dětské domovy zachovali.