Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Historik zpochybnil volbu ředitele ÚSTR. Se stížností neuspěl

ÚSTR
ÚSTR
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Brno - Švýcarský historik Adrian Portmann, který zpochybnil výsledek výběrového řízení na ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), neuspěl se stížností k Ústavnímu soudu (ÚS). Domáhal se určení čtyř úkonů souvisejících s výběrovým řízením.

Šlo o vypsání konkurzu, dílčí výsledek prvního kola, volbu ředitele ve třetím kole a také jeho následné jmenování do funkce. Z usnesení Ústavního soudu plyne, že určovací žaloba podle občanského soudního řádu nebyla vhodným prostředkem obrany. "Je na zaměstnavateli, aby v případě, že se o jedno místo uchází u něho více uchazečů, vybral toho z uchazečů, kterého považuje na dané místo za nejvhodnějšího," stojí v usnesení.

Zaměstnavatel může při výběru brát v potaz jen kritéria, která se vztahují k budoucímu výkonu práce. Při porušení práva na rovné zacházení může neúspěšný uchazeč podat žalobu podle antidiskriminačního zákona.

Žalobu již dříve zamítl Obvodní soud pro Prahu 3, Portmann pak neuspěl ani u Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu.

Ústavní soud sice Portmannovi nevyhověl, nicméně konstatoval, že justice při projednávání kauzy chybovala. Obvodní soud při ústním vyhlášení rozsudku zmiňoval opožděnost žaloby, v písemném odůvodnění ale argumentoval jinak. Nejde však o takové porušení základních práv, aby Ústavní soud musel zasahovat.

Témata:  Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Ústavní soud ČR

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy