Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se bát nemusí. Bezprostřední nebezpečí nehrozí, ujišťuje Sobotka

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Olomouc - Čeští politici dnes vyjadřují Španělsku soustrast po atentátu, který si vyžádal 14 obětí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že Česku nehrozí žádné nebezpečí podobného úderu teroristů, a není proto důvod zavádět zvláštní bezpečnostní opatření.

"Podle informací, které jsem obdržel od ministra vnitra a také od bezpečnostních služeb, v České republice v souvislosti s tím útokem, ke kterému došlo ve Španělsku, nehrozí žádné aktuální nebezpečí nějakého teroristického útoku," řekl Sobotka v Olomouci.

Podle premiéra zatím není důvod zavádět v Česku zvláštní bezpečnostní opatření. "My bychom k nim přistoupili v okamžiku, kdy bychom měli indicie, že takovéto riziko útoku aktuálně hrozí České republice," uvedl premiér.

"Odeslal jsem španělskému předsedovi vlády kondolenční dopis. Vyjádřil jsem upřímnou soustrast za celou Českou republiku a českou vládu pozůstalým obětí teroristického útoku ve Španělsku. Vyjádřil jsem také plnou podporu španělské vládě v jejím boji s terorismem," uvedl Sobotka, který ocenil, že se španělským bezpečnostním silám podařilo v noci na dnešek zlikvidovat druhý hrozící teroristický útok.

České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými v Katalánsku byli čeští občané.

Po Španělovi z africké enklávy Melilla a Maročanovi, kteří byli zadrženi hned ve čtvrtek, dnes policie zatkla třetího podezřelého člověka. Stále však pátrá nejméně po jednom muži, kterým je podle televize RTVE Moussa Oukabir, bratr jednoho ze zadržených Drisse Oukabira. Právě hledaného policie podezírá, že mohl být řidičem vozu, který v Barceloně zabíjel.

Témata:  Bohuslav Sobotka Česká republika terorismus teroristický útok v Barceloně: Dodávka najela do davu lidí

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.