Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do boje s africkým morem prasat se zapojí také vojáci

Vepři
Vepři
Foto: Pixabay

Praha - Do boje s africkým morem prasat se zapojí armádní veterináři, ode dneška budou působit ve veterinárním asanačním ústavu Mankovice. Zatím jsou nasazeni čtyři lidé, z toho dva veterinární lékaři, veterinární technik a řidič.

"Úkolem skupiny bude provádět pitvy a laboratorní testy vzorků odebraných z ulovených a nalezených uhynulých prasat," uvedla Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví. Armáda je podle ní připravena podpořit v případě masivního odstřelu divočáků nebo při větších úhynech civilní veterináře i více. "Má však omezené kapacity, protože vojenských veterinářů v uniformě je 27," dodala Ferkálová.

Stát vytyčil v zamořeném území několik pásem. V nejužším pásmu se nesmí lovit ani vnadit divočáci pod pokutou. Následuje tzv. zelená zóna, která je sice v zamořeném území, ale lovit se v ní smí. V ní bylo zatím podle dostupných údajů odlovená necelá stovka divokých prasat.

V oblasti, které představuje část Moravy, v tzv. intenzivní zóně lovu, naopak stát motivuje myslivce a lovce větším zástřelným k vybíjení populace divokých prasat, aby se nemoc nerozšířila. V této části republiky bylo zatím odstřeleno přes 1900 divočáků, nejvíce na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku.

Dosud byla choroba potvrzena u 90 divokých prasat. Počet nalezených uhynulých prasat na Zlínsku celkem činí 159 kusů. Nemoc neohrožuje zdraví lidí, ti ji však mohou přenášet na svém oblečení.

Témata:  Armáda České Republiky mor prasat Zlínský kraj vepři

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.