Praha - Místopředseda ÚV KSČM Josef Skála vzpomíná na 21. srpen trochu jinak. Připomíná bitvu o Stalingrad, jejíhož vítěze ocenily i Spojené státy. Zmiňuje také dění na Ukrajině, kde dochází k masakru na Donbasu rukou "verbeže".
Zítra uplyne 49 let od invaze "spřátelených" armád zemí Varšavského paktu do Československa. Tanky měly potlačit proces liberalizace, který měl vyústit v "socialismus s lidskou tváří". Konec Pražského jara pak znamenal nové období normalizace, které se táhlo až do osmdesátých let.
Komunistické Haló noviny teď přišly s článkem, který 21. srpen připomíná. Nikoliv však sovětskou okupaci, ale osvobození Stalingradu ve druhé světové válce.
"Před vítězi Stalingradské bitvy smekl i Bílý dům. »Jménem lidu Spojených států amerických,«napsal jim F. D. Roosevelt, »se obracím k městu Stalingrad na znamení našeho nadšení statečnými obránci, jejichž chrabrost, síla ducha a obětavost budou navěky inspirovat srdce všech svobodných lidí. Jejich slavné vítězství zastavilo vlnu vpádu a stalo se obratem ve válce spojeneckých národů proti silám agrese," píše ve svém příspěvku jeden z hlavních ideologů KSČM Josef Skála.
Klíčová bitva o Stalingrad začala 21. srpna 1942. Iniciativu měli Sověti převzít v listopadu. "Rudá armáda převzala iniciativu. Teď už ji jen dál stupňovala. Zakolísala i morálka wehrmachtu, masírovaného žvástem o »tupých bolševicích« a »ruských podlidech«. Tím víc upadla v řadách Hitlerových satelitů. Tím víc to přispělo k aktivizaci protifašistických sil i v Itálii, Maďarsku, Rumunsku či klerofašistickém slovenském režimu. Teprve teď plán napadnout SSSR definitivně odpískalo Tokio. Příznačná je i statistika americké »půjčky a pronájmu«: většina dodávek »první frontě« spadá až na dobu po Stalingradu. Až do něj to – v »protektorátu« i celé okupované Evropě - vypadalo, že se vyplatí kolaborace," hodnotí význam bitvy Skála.
V souvislosti s dějinami zmiňuje také dění na ukrajinském Donbasu, který od někdejšího Stalingradu leží jen pár kilometrů.
"Masakruje ho verbež, pyšná na nacistický rodokmen. Vítěze nad Hitlerem sprostě uráží. Na troskách »třetí říše« se svět zavázal, že nic podobného nedopustí. Svatoušci liberální fráze si dopřávají obojí. Náměstí Stalingradské bitvy zdobí i Paříž. Stalingradská ulice - Brusel, Grenoble i řadu jiných měst. Památka, kterou zvěčňují, vysílá jasný vzkaz. Zvlášť všem, kdo na to, že se kolaborace s verbeží vyplatí, sází v 21. století," dodává.
Kdo je onou verbeží a kdo má sázet na "kolaboraci", si každý čtenář stranických Haló novin udělá už sám.
Témata: KSČM, Stalingrad, Pražské jaro
Související
12. listopadu 2024 10:42
5. února 2023 10:38
14. května 2022 21:35
23. října 2021 21:02
10. října 2021 0:37
9. října 2021 22:33