reklama

„Vzhledem k tomu, že mám k tomuto tématu velmi blízko, touto problematikou se zabývám přes 30 let na základě zkušeností vlastní rodiny, je ta volba víceméně logická," řekl dnes Herman k tomu, proč právě on českou vládu zastoupí a přednese tam projev. Na sjezd jede na pozvání bavorského premiéra, protože Bavorsko je patronátní zemí Němců pocházejících z Čech, Moravy a Slezska.

Ne všem se ale tato Hermanova aktivita líbí. Předseda KSČM Vojtěch Filip už ho kvůli tomu vyzval k odstoupení z funkce. „Potvrzení účasti ministra Hermana na sudetoněmeckém sjezdu ve dnech, kdy si připomínáme 71. výročí ukončení druhé světové války, je nejen porušením uzavřených smluv v rámci tehdejšího Německa a Československa, ale především zradou a plivnutím do tváře všem, kteří za naši svobodu položili své životy," uvedl v oficiálním prohlášení.

Ve svém projevu, který Herman už dnes poskytl ČTK, mluví o pochopení a odpuštění. Vztahy mezi Čechy a Němci pustošily zločiny nacionálních socialistů, které se děly ve jménu německého národa vůči národu českému. To však nebyl konec, protože touha po pomstě a po odplatě za tyto válečné zločiny na sebe vzala hrůznou podobu ve zločinech ze strany části českého obyvatelstva a vůči německým spoluobčanům na sklonku války, připomíná Herman.

"Jsem přesvědčen, že dokud usilujeme pochopit, dokud pociťujeme stud a dokud také je komu adresovat slova prosby o odpuštění, dotud máme šanci alespoň zčásti uzdravovat rány minulosti a navazujeme na to, co upředlo vztahy mezi lidmi našich zemí," stojí v projevu připraveném na víkend.

Jako politik se Herman přihlašuje ke slovům politování, která po pádu železné opony v roce 1990 vyslovil tehdejší prezident Václav Havel. Uvedl tehdy, že vyhnat Němce z českých zemí byl nemorální čin, vedený nikoli touhou po spravedlnosti, ale po pomstě.

Každoročního setkání, které se koná vždycky v okruhu svatodušního víkendu, se Herman mnohokrát zúčastnil jako člen Rady Česko-německého diskusního fóra, která vznikla na základě Česko-německé deklarace podepsané v roce 1997. Cesta se uskuteční s vědomím premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). "V tomto duchu také pan premiér odpověděl ministerskému předsedovi Bavorska Horstu Seehoferovi, že věří, že moje cesta přispěje k dalšímu upevnění česko-německých, česko-bavorských vztahů," uvedl Herman.

Otázkou česko-německých vztahů se podle svých slov zabývá na základě vlastní zkušenosti. Přiznal také, že řada jeho příbuzných nepřežila běsnění německého nacionálního socialismu. „Jsem tedy obeznámen především velmi dobře s tím, že není možné dávat rovnítko - a to je jádro mého postoje - mezi etnickou a politickou příslušnost. Není možné říkat Němci, když myslíme nacisté, není možné říkat Rusové, když myslíme komunisté nebo bolševici a podobně," říká český ministr.

Hermanovu cestu na sjezd do Norimberku uvítal šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt. „Je to silný signál dobrého pokroku v procesu smíření," uvedl. Poděkoval zároveň české vládě za to, že se zasazuje o dobrou politiku sousedství v evropském duchu.

reklama