Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemanova odložená návštěva v Bílém domě. Co opravdu napsal Trump v dopise?

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

Praha – Už na začátku června se v médiích objevila informace, že prezident Miloš Zeman dostal od amerického prezidenta Donalda Trumpa dopis, ve kterém se mu omlouvá za posunutí slíbeného dubového setkání v Bílém domě. Detaily z listu ale až doteď zveřejněny nebyly. To se teď změnilo.

Hrad na začátku prosince 2016 oznámil, že Trump pozval Zemana do Bílého domu. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka pozval americký prezident svého českého protějška v telefonickém rozhovoru.

Podle některých diplomatů ale nemuselo jít o oficiální pozvání k návštěvě Bílého domu, ale jen o neformální frázi v rozhovoru. Spekulovalo se proto, jestli k této návštěvě vůbec dojde. Nový velvyslanec v USA Hynek Kmoníček později řekl, že se schůzka odloží a že jedná o vhodném termínu. Zmínil září, kdy se Zeman zúčastní zasedání Valného shromáždění OSN.

„Donald Trump mi poslal dopis, kde se omlouvá za posunutí termínu naší schůzky, já jsem vzal tento dopis na vědomí. Nyní je na schopnostech Hynka Kmoníčka jako našeho velvyslance, kdy se schůzka uskuteční,“ oznámil tehdy Zeman.

Co přesně se v dopise psalo, ale Hrad neuvedl – tedy až doteď. Ředitel zahraničního odboru Rudolf Jindrák poskytl Blesku některé výňatky z tohoto dopisu. „V diplomatické korespondenci tohoto typu nebývá zvykem zveřejňovat originální texty tak, jak byly druhé straně předány,“ vysvětlil Jindrák, proč dopis neposkytl celý.

„Je mi líto, že jsme se nemohli setkat v dubnu, kdy jste plánoval cestu do Spojených států,“ napsal americky prezident Zemanovi. Blesk oslovil exministra zahraničí a ředitele Diplomatické akademie Cyrila Svobodu (KDU-ČSL). Podle něj tyto úryvky naznačují, že jde o jakousi šablonu, do které jméno českého prezidenta dopsal úředník a ne sám Trump.

„Tohle je dopis, který určitě prezident Trump nepsal. Tohle psal úřad. Vzali šablonu, kolonku Česká republika a vyplnili, co je potřebné. Je to suchý úřednický dopis, ve kterém není nic osobního,“ uvedl k dopisu lidovec. .

Témata:  Miloš Zeman Donald Trump Hynek Kmoníček Bílý dům USA

Související

Aktuálně se děje

6. června 2025 19:46

První slova člena rodiny. Dana Batulková se zastala Jakuba Prachaře

Ani členům jeho herecké rodiny nemohlo uniknout, co údajně tropil Jakub Prachař na palubě letadla z Prahy do Abú Dhabí. Jakubova maminka Dana Batulková proto hodně zvažovala, zdali vyrazí v těchto dnech do společnosti. Nakonec se rozhodla dorazit a prozradila tak, co si o celé kauze myslí. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Bitcoin automat

Bizarní bitcoinová kauza ministerstva spravedlnosti pokračuje: Dealer podal trestní oznámení

Odsouzený obchodník s drogami Tomáš Jiřikovský, který se v posledních měsících dostal do centra pozornosti kvůli darování bitcoinů v hodnotě jedné miliardy korun českému státu, nyní tvrdí, že je kvůli úniku citlivých informací ohrožen na životě. V trestním oznámení, do nějž nahlédl deník Právo, obviňuje z odpovědnosti Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ) a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle něj právě z těchto institucí měly uniknout neveřejné informace k médiím.