Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko bude ve výzkumu a inovacích spolupracovat s Kanadou

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dnes jednal s ministrem pro výzkum a inovace z kanadské provincie Ontario Rezou Moridim. V pátek podepíše memorandum o spolupráci s českou Technologickou agenturou (TA ČR).

"Jsem přesvědčen, že témat najdeme celou řadu. Komercionalizace, internacionalizace, spolupráce s průmyslem anebo i nové výzvy technologií," řekl Bělobrádek po schůzce. Česko podle něj může nabídnout výzkumné kapacity a také program Inter-Excellence, který je zaměřen na zahraniční spolupráci mimo rámec EU.

Návštěva ontarijského ministra vyvrcholí v pátek podpisem memoranda s předsedou TA ČR Petrem Očkem. TA ČR je jedna z institucí, přes které se rozdělují peníze na výzkum.

"Hlavním cílem spolupráce obou institucí je zejména společná podpora projektů aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje," uvedla mluvčí agentury Ivana Drábková. Díky tomu budou moci české podniky a výzkumné organizace spolupracovat s partnery z Ontaria.

Ontario je po Silicon Valley v Kalifornii nejvýznamnější oblastí pro výzkum v Severní Americe. Na výzkum jde 14 miliard dolarů, z převážné části z privátního sektoru, řekl ČTK Moridi. Vláda podle něj firmy k investicím do vývoje motivuje dvěma způsoby. Jedním z nich je to, že podstatnou část peněz investovaných do výzkumu stát firmě vrátí, konkrétně 20 až 60 procent. "Pokud tedy do výzkumu a inovací investují 1000 dolarů, jejich skutečné náklady budou nakonec jen 500 dolarů," vysvětlil. Za druhé je to kombinace příznivého nastavení daňového systému, které do Ontaria láká firmy, a podpora univerzit, díky níž tam firmy najdou talentované pracovníky.

Témata:  Pavel Bělobrádek Kanada výzkum

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.