Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka potvrdil, že od středy se budou kontrolovat všechna dovezená vejce do Česka

Vejce, ilustrační fotografie
Vejce, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha - Od středy bude Česko kontrolovat všechna dovážená vejce kvůli jedovatému insekticidu fipronilu, který kontaminoval několik tun vaječných výrobků. Radiožurnálu to dnes řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Dosud se kontrola týkala vajec jen z Belgie a Nizozemska. "Od zítřka (středy) rozšíříme mimořádná veterinární opatření, která jsme už udělali na výrobky z Holandska a Belgie, na veškeré ostatní země," řekl Jurečka.

Čeští veterináři dnes dostali z Německa varování, že do ČR dorazilo několik tun vaječných výrobků kontaminovaných fipronilem. "Do dvou provozoven v Plzeňském a Jihočeském kraji se dostala zásilka, která by měla být kontaminovaná fipronilem. Měly by to být pasterizované žloutky a tekutá pasterizovaná vejce. V tento okamžik zjišťujeme, kam dále společnost tuto zásilku distribuovala," potvrdil Jurečka Radiožurnálu.

Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis oznámil, že skandál s insekticidem ve vejcích zasáhl zatím 26 členských zemí EU a také 19 dalších států.

V ČR se sice kontaminovaná vejce neobjevila, společnost Mondelez však v pondělí oznámila, že stáhla šest šarží svých Zlatých žloutkových věnečků z českého a slovenského trhu, protože by v nich mohl fipronil být. Na výsledky testů se čeká.

Témata:  Marian Jurečka vejce dovoz a vývoz

Související

Aktuálně se děje

27. května 2026 19:14

Počasí dnes opět lámalo rekordy. Zítra už se ale ochladí

Uprostřed týdne zasáhla území České republiky studená fronta postupující od severu. Ještě před jejím příchodem se však rtuť teploměru na některých místech opět vyšplhala nad tropickou třicítku. Tuzemsko tak zaznamenalo již další tropický den v řadě, přičemž téměř na pětině stanic padla dosavadní teplotní maxima. Na většině našeho území s sebou fronta přinesla pouze silnější vítr, nicméně během čtvrtka již meteorologové očekávají citelnější pokles teplot.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ministerstvo životního prostředí

Komentář

Revoluce v Zelené úsporám. Češi už vyčerpali přes sto miliard korun

Dotační program Nová Zelená úsporám dnes po třinácti letech čeká „malá revoluce“. Premiér Andrej Babiš společně s ministrem životního prostředí Igorem Červeným totiž představí jeho nové podmínky. Ty spočívají zejména ve výrazném omezení dosavadní páteře programu, tedy přímých dotací, místo nichž bude převážně možné čerpat „jen“ bezúročný úvěr. Přímou dotaci získají jen nízkopříjmové domácnosti v programu NZÚ Light. Stát tedy pokryje úroky, které lidem vzniknou nad rámec renovace.