reklama

Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu. Novela antidiskriminačního zákona přejímá do českého právního řádu evropskou směrnici a má zaručit cizincům z ostatních unijních zemí i jejich rodinným příslušníkům právo na rovný přístup k zaměstnání a k sociálním a daňovým výhodám. Stejné právo by měli mít Češi v ostatních státech unie.

Právní výbor neprosadil, aby úřad ombudsmanky nebyl povinen provádět průzkumy a rozbory výkonu práva volného pohybu občanů Evropské unie a vydávat zprávy o jeho naplňování. Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) uvedl, že tyto návrhy mění navrhovanou působnost veřejného ochránce práv v rozporu se směrnicí.

Přístup k pracovním místům bývá podle vlády omezován požadavkem na určitou státní příslušnost. Zaměstnavatelé například neuznávají předchozí odborné zkušenosti zahraničních pracovníků nebo kvalifikace získané v jiném členském státě.

Ve Sněmovně získala novela podporu 99 ze 115 přítomných poslanců. Pokud by ji však Senát nebo prezident dolní komoře vrátil, neplatila by. Vzhledem k říjnovým parlamentním volbám by ji nynější Sněmovna už nestihla znovu posoudit.

Loading...
reklama