Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novelizace zákona o pobytu cizinců: Jak je to od srpna 2021 s pojištěním?

Novelizace zákona o pobytu cizinců: Jak je to od srpna 2021 s pojištěním?
Novelizace zákona o pobytu cizinců: Jak je to od srpna 2021 s pojištěním?
Foto: Shutterstock

PR článek (Toto je reklamní sdělení. Globe24.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah).

Parlament schválil novelu zákona o pobytu cizinců, a ti se teď musí adaptovat na nové podmínky. Přehled všech změn, které platí od 2.8. 2021, si lze prohlédnout v dokumentu, který vydalo Ministerstvo vnitra ČR. O těch nejdůležitějších se dočtete v tomto článku.

Povinnost komplexního zdravotního pojištění

Největší a zcela zásadní změna souvisí s monopolizací komerčního komplexního pojištění. Nově si mohou cizinci, kteří od 2.8. vstoupí na území ČR, sjednat zdravotní pojištění cizinců pouze u jediné pojišťovny – VZP, a.s.

Povinnost se netýká cizinců, kteří využívají veřejné zdravotní pojištění nebo jim je zdravotní péče hrazena na základě mezinárodní smlouvy. Výjimka platí také pro držitele platných průkazů EHIC (Evropský průkaz zdravotního pojištění) a GHIC (britská Global Health Insurance Card). Z povinnosti jsou vyňati i občané EU a jejich „blízcí rodinní příslušnicí“.

Cizinci, kteří do Česka přicestovali nejpozději do 1.8. 2021, si s povinným komerčním komplexním pojištěním nemusí lámat hlavu. Vystačí si s cestovním zdravotním pojištěním v rozsahu nutné a neodkladné péče.

Nic se nemění ani pro cizince, kteří již v ČR žijí na základě povolení k dlouhodobému pobytu nebo víza. V případě sjednaného komerčního komplexního pojištění u jiné pojišťovny než VZP je změna pojišťovny čeká až v okamžiku podání žádosti o prodloužení stávajícího nebo vydání nového pobytového oprávnění. Stejná pravidla platí i pro cizince se statutem tzv. vzdáleného rodinného příslušníka občana EU či Velké Británie.

Zdravotní pojištění novorozenců narozených na území ČR

Novelizace zákona o pobytu cizinců zasáhla také do pojištění dětí, které se od 2.8. narodí na území ČR matce s povoleným dlouhodobým pobytem. Účastníkem veřejného zdravotního pojištění je dítě pouze do konce kalendářního měsíce, v němž završilo 60 dní. Plátcem pojistného je zákonný zástupce dítěte, který má povinnost ohlásit narození zdravotní pojišťovně do 8 dní.

Narození dítěte se nahlašuje zdravotní pojišťovně, u niž je pojištěna matka, případně otec. Pokud ani jeden z rodičů veřejné pojištění nemá, narození se hlásí u VZP.

Co ovlivňuje výši pojistného?

Pojišťovna vypočítává pojistné na základě rozsahu poskytnutých služeb a osobních údajů. Rozhoduje především zdravotní stav pojištěného, územní rozsah a doba trvání pojištění. Výraznější slevy (u VZP je to nyní 10 %) lze dosáhnout uzavřením pojištění online.

U jiných pojišťoven až za pět let

Novelu cizineckého zákona kritizovalo ministerstvo zdravotnictví, Hospodářská komora i Česká asociace pojišťoven. Podle nich jsou změny „nepřípustnou monopolizací“, a navíc v rozporu s unijním právem. U jiné pojišťovny než u VZP si budou moct cizinci sjednat pojištění až za pět let.

Témata:  pr článek cizinci

Související

Aktuálně se děje

10:41

Dominika Gottová vysvětlila, proč nežije v Česku. O peníze až tak nejde

Dominika Gottová bude už navždy vnímána jako jedna z dcer nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Slavík měl celkem čtyři dcery, přičemž tři z nich žijí v rodné zemi. Jen Dominika se odebrala do zahraničí. Proč nestojí o život v Česku? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Kotníkové boty vládnou jaru: Jaké modely jsou trendy?

Kotníkové boty vládnou jaru: Jaké modely jsou trendy?

Jarní měsíce se nesou v duchu sluníčka i nevyzpytatelného počasí. A od toho tu jsou vyšší boty, které zachovají ten správný tepelný komfort i v chladnějším počasí . Můžete si tak užívat slunné dny venku v pohodlí a bez omezení. Jarní trendy kotníkovým botám fandí, a tak můžete tvořit hravé i elegantní kombinace, které nezůstanou bez povšimnutí. A navíc to ocení i vaše kotníky!