Klecany (u Prahy) - Sebevražednost v České republice je nad průměrem EU i světa, zemřou tak čtyři Češi denně, přibližně 1500 ročně. U mladých lidí mezi 15 a 29 lety je sebevražda druhou nejčastější příčinou smrti.
Riziko sebevraždy zvyšuje duševní onemocnění. Podle vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) chybí ČR národní strategie prevence sebevražd nebo jiný program komplexní prevence. Navrhují řešení včetně léčby deprese nebo návazné péče. ČTK o tom informoval mluvčí ústavu Jan Červenka.
Podle vedoucího výzkumného programu Sociální psychiatrie z NUDZ Petra Winklera je sebevražda nejčastějším důvodem úmrtí dívek od 15 do 19 let. V České republice je sebevražda důvodem úmrtí u 30 procent ze všech úmrtí mladých žen od 20 do 29 let. "Vůbec nejvyšší míru sebevražednosti globálně je možné identifikovat u osob starších 69 let," uvedl vědec. Na každou dokonanou sebevraždu připadá podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) 20 pokusů.
Cyril Höschl a Petr Winkler patří mezi 29 předních odborníků na prevenci sebevražednosti ze 17 zemí, kteří připravili společné prohlášení, v němž navrhují, jak situaci zlepšit. "Důraz je kladen na prevenci sebevražd prostřednictvím omezování přístupu k prostředkům k vykonání sebevraždy, léčby deprese farmakoterapií a psychoterapií, zajištění návaznosti péče a prostřednictvím dalších preventivních programů," doplnil Winkler.
Odborníci z NUDZ podnikají řadu aktivit pro zlepšení situace, v rámci jednoho z projektů mimo jiné plánují uvést do světa příručku pro novináře. "Ta by měla poskytnout informace o tom, jak správně komunikovat v médiích zprávy o sebevraždách. Je totiž prokázáno, že necitlivá mediální praxe může vést k vlně nápodobných sebevražd, a to zvláště v případech, kdy sebevraždu spáchala mediálně atraktivní osobnost jako například úspěšný fotbalista nebo zpěvačka," upozornil Winkler.
Témata: sebevražda, Česká republika
Související
13. září 2024 6:37
4. září 2024 4:40
27. srpna 2024 5:22
26. srpna 2024 13:15
3. srpna 2024 17:43