Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotka pokračuje v bilančních schůzkách. Pochválil Ťoka za čerpání evropských dotací

Dan Ťok, ministr dopravy a Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Dan Ťok, ministr dopravy a Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes bilancoval s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO). Pochválil lepší čerpání evropských dotací. Za nedostatek označil, že nezačala stavba žádné strategické silnice, pro kterou se zrychleně podařilo získat posudek dopadu na životní prostředí (EIA).

Problémy s posudky EIA měla v Česku asi stovka dopravních staveb za zhruba 130 miliard korun. Šlo o staré posudky vzniklé podle zákona z roku 1992, tedy před vstupem ČR do EU, které unie neuznává. U devíti staveb vyjednala česká vláda u Evropské komise výjimku. Stačilo pro ně vydat aktualizované stanovisko. Žádnou z nich se ale letos nepodařilo zahájit.

"Není to jen otázka připravenosti, tempa přípravy, ale i někdy otázka zlé vůle blokovat stavby," řekl premiér. Důvodem jsou podle něj v řadě případů obstrukce občanských sdružení.

Podle ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Kroupy existuje šance zahájit přípravné práce na přelomu letošního a příštího roku u úseků dálnice D6, D35, D11 nebo u poloviny obchvatu Frýdku-Místku.

Čerpání Operačního programu doprava se podle předsedy vlády hodně zlepšilo a nyní je tento program, který je určen pro rozvoj výstavby dopravní infrastruktury, nejlépe čerpaným programem napříč resorty.

Témata:  Dan Ťok Bohuslav Sobotka Ministerstvo dopravy České republiky

Související

Aktuálně se děje

9. května 2026 5:00

8. května 2026 20:32

Štefan Margita přiznal obavy. Neví, jestli koncert s "Hankou Zagorovou" zvládne

V dalším vydání talkshow U Adely se sešla pestrá sestava hostů, které dominoval operní pěvec Štefan Margita. Společnost mu na pohovce dělaly herečky Veronika Žilková s Annou Dvořákovou a moderátorka Daniela Brzobohatá. Pořad, který moderuje Adela Vinczeová, sliboval silné emoce, ale nakonec nabídl i nečekané momenty plné humoru a vzpomínek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Eva Pavlová

Eva Pavlová si se vší elegancí rýpla do Babiše

První dáma Eva Pavlová se na svém instagramovém profilu podělila o dopis, který jí zaslal student historie. Mladý muž v něm ocenil způsob, jakým prezidentský pár reprezentuje Českou republiku, a s odkazem na odkaz Václava Havla zdůraznil, že pilířem společnosti musí být vzájemná úcta. Autor dopisu vyjádřil naději, že hodnoty jako pravda a respekt nakonec převáží nad současnými projevy nenávisti a hrubosti.