reklama

Na možné angažmá exministra ve firmě ČEZ upozornil v minulých dnech server SeznamZprávy. Prostřednictvím ministerstva financí stát vlastní 70 procent akcií ČEZ. Hlasování na valné hromadě firmy tak vesměs končí podle přání resortu.

Ťok byl v minulých týdnech nominován jako kandidát do řídících a dozorčích firem s majetkovou účastí státu. Pode Schillerové je to však proto, aby byl připraven jako odborník pro případ změny do budoucna a byl už předem schválen nominačním výborem. Nyní se však ministryně vydat pokyn k jeho volbě nechystá. Ťok tak má zůstat pouze v záloze pro případné změny v budoucnosti.

Letošní valná hromada ČEZ se uskuteční v pondělí 28. června. Teprve tehdy bude jasné, zda se změna v dozorčí radě společnosti opravdu uskuteční. Dozorčí rada mimo jiné volí a odvolává členy představenstva firmy, má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců.

Dvaašedesátiletý Ťok byl ministrem dopravy za hnutí ANO od 4. prosince 2014 ve vládě Bohuslava Sobotky a následně ve dvou vládách Andreje Babiše. Ve funkci člena vlády skončil 30. dubna 2019 a následně rezignoval i na funkci poslance, kterou vykonával od roku 2017. Předtím působil například jako generální ředitel stavební firmy Skanska nebo generální ředitel české a slovenské pobočky společnosti Alstom.

Na konci března letošního roku se Ťok stal členem správní rady státní Správy železnic. "V minulosti se hovořilo i o jeho ambicích v oblasti diplomacie, žádný post na ambasádě ale nezískal. V předchozích týdnech se zase objevily spekulace, že by se mohl ucházet o post nového ředitele Letiště Praha po končícím Václavu Řehořovi," napsaly SeznamZprávy. Ťok ale serveru sdělil, že se o Řehořovo místo neuchází, do výběrového řízení se nepřihlásil.

reklama