Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ludvík plánuje po seškrtání rozpočtu vynulovat investice

Miloslav Ludvík
Miloslav Ludvík
Foto: ludvikmiloslav.cz

Praha - Ministerstvo zdravotnictví bude muset kvůli růstu platů, který slíbila vláda, v rozpočtu na příští rok uspořit 738 milionů korun. Nejspíš bude nutné vynulovat investice, řekl dnes na dotaz ČTK ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí řekl, že se koalice dohodla na tom, že ministerstva přispějí na příští rok do rozpočtu čtvrtinou ze svých nespotřebovaných rezerv z let 2013 až 2016. Celkem to má být deset miliard korun.

Resort ale podle Ludvíka nemá kde brát. "Nyní tedy stojíme před volbou, zda zajistit leteckou záchrannou službu pouze na půl roku, ukončit program specializačního vzdělávání zdravotnických pracovníků, zakonzervovat veškeré investiční akce nebo na polovinu snížit výdaje na výzkum, vývoj a inovace. To vše jen proto, že provozní výdaje a výdaje na neinvestiční dotační programy byly sníženy na minimum," řekl.

Požadavek na příspěvek je podle něj "paralyzující" a peníze v rezervách rozpočtu pro příští rok podle něj není možné najít. "Bude nutné snížit konkrétní plánované výdaje a nahradit je nároky z nespotřebovaných výdajů minulých let. Pokud tyto peníze ovšem budou k dispozici," dodal. U investičních programů jsou peníze přidělené na konkrétní akce a vyčerpány nebyly jen kvůli protahujícím se výběrovým řízením na dodavatele.

Témata:  Miloslav Ludvík nemocnice zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

17. listopadu 2025 9:39

Češi vypískali Babiše na Národní třídě. Šéfa ANO mrzí, že nemáme většinový systém

Pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš (ANO) se v pondělí ráno dostavil na Národní třídu, kde si lidé budou po celý den připomínat události vedoucí k pádu komunistického režimu na konci roku 1989. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Češi dnes také demonstrovali. (17.11.2025)

Tisíce Čechů demonstrovaly na Staroměstském náměstí

V den výročí 17. listopadu zaplnilo Staroměstské náměstí v Praze více než 15 tisíc lidí, kteří přišli společně s Milionem chvilek pro demokracii oslavit svobodu, odvahu a občanskou soudržnost. Letošní shromáždění s názvem Česko není na prodej připomnělo, že i po 36 letech od Sametové revoluce zůstává v zemi silná občanská společnost, která nechce přihlížet rozkladu důvěry, zneužívání moci ani oslabování demokratických institucí.