Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci jednali o přijetí eura, panují mezi nimi neshody

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Poslanci z evropského výboru se při dnešní debatě o dokumentu EU o prohloubení hospodářské a měnové unie neshodovali v tom, zda by Česko mělo vstoupit co nejdříve do eurozóny, nebo ne.

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová tvrdí, že EU je na rozcestí a státy eurozóny se budou snažit urychlit integraci. "Může se stát, že účast a neúčast v eurozóně bude mezníkem mezi státy, zda budou stát v jádru EU, nebo na periferii. Měli bychom dělat všechno pro to, abychom se vlastními rozhodnutími nedostali na periferii," uvedla Langšádlová.

Její stanovisko podpořil sociální demokrat Lubomír Toufar. "Stát někde na periferii není v zájmu České republiky a jejích občanů," uvedl.

Naopak podle Jana Zahradníka (ODS) by přijetí společné evropské měny nebylo pro Česko nyní výhodné a není na pořadu dne. "Není třeba nikam chvátat, je třeba být opatrní a obezřetní," tvrdí. Varoval před tím, že vstupem do eurozóny by Česko převzalo spoluodpovědnost za dluhy jiných zemí.

Místopředseda KDU-ČSL a předseda výboru Ondřej Benešík vyčetl vládě a ministerstvu financí, že o přijetí eura nevedly debatu i vzhledem k tomu, že eurozóna prošla od vstupu Česka do EU změnami. Označil to za velký dluh posledních čtyř let. Zástupce Úřadu vlády Marek Souček připomněl, že Česko se zavázalo k přijetí eura už při vstupu do EU, které bylo stvrzeno všelidovým hlasováním. Evropské instituce podle něho tento závazek pravidelně připomínají.

Témata:  EUR (euro) Helena Langšádlová Jan Zahradník

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.