Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Reerendum v Katalánsku skončilo, nejméně 760 lidí bylo zraněno

Barcelona, Španělsko
Barcelona, Španělsko
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Barcelona - V Katalánsku se po 20:00 SELČ podle plánu začaly uzavírat volební místnosti, ve kterých se od rána konalo referendum o nezávislosti autonomní oblasti. Zájem o plebiscit byl značný, navzdory brutálním zásahům španělské policie.

Lidé stojící ve frontách ale budou moci odevzdat svůj hlas i po stanovené hodině. Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull vyjádřil přesvědčení, že navzdory velkému zájmu se hlasování již příliš protahovat nebude.

Sčítání hlasů má začít bezprostředně po uzavření volebních místností. Turull věří, že jich budou sečteny "miliony".

Zraněných z potyček se španělskou policií, která se marně snažila referendu zabránit, je už podle katalánských úřadů přes 760. Policie podle svědků či záběrů zveřejněných na internetu použila proti lidem především v Barceloně gumové projektily a obušky a několik osob zadržela. Katalánský premiér Carles Puigdemont označil postup policie za "neoprávněný, nepřiměřený a bezohledný".

Španělská vláda tvrdí, že prvotním úkolem policistů bylo zabavovat volební materiály, nikoli útočit na lidi. "Byli jsme přinuceni k něčemu, co jsme nechtěli," řekl zástupce centrální vlády v Katalánsku Enric Millo. Španělská vicepremiérka Soraya Saénzová de Santamaría prohlásila, že policie zakročila profesionálně, pevně a přiměřeně.

Zájem o účast v referendu je přes odpor centrálních úřadů na některých místech značný. Například ve městě Terrassa stály podle fotografií zveřejněných na twitteru před místní školou dlouhé fronty voličů.

Témata:  Katalánsko referendum Španělsko

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 20:49

Bělorusko tvrdí, že úspěšně zabránilo pokusu o dronové útoky z Litvy

Šéf Běloruského výboru pro státní bezpečnost (KGB) Ivan Tertel tvrdí, že jeho země úspěšně zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy směřující na hlavní město Minsk a jeho okolí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy