Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zima se blíží: České zásobníky zemního plynu jsou téměř naplněné

Plyn
Plyn
Foto: Pixabay

Háje (Příbramsko) - Topná sezona letos začala v Česku dříve. Zásobníky zemního plynu jsou nyní naplněny z 93 až 95 procent. Zdražování energií se neočekává.

"Přestože z nich bylo nutné již trochu čerpat v některých zářijových dnech, myslím si, že tuzemské zásobníky jsou na nadcházející zimu připraveny stejně tak jako celé české plynárenství," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) při dnešním setkání se zástupci skupiny innogy u kavernového zásobníku v Hájích na Příbramsku. 

Připomněl, že v Česku jsou čtyři provozovatelé podzemních zásobníků plynu, celková kapacita všech devíti zásobníků dosahuje 3,5 miliardy metrů krychlových. Největší provozovatel innogy jich spravuje šest s celkovou kapacitou 2,7 až 2,8 miliardy metrů krychlových. Celková roční tuzemská spotřeba je 7,5 až osm miliard metrů krychlových.

Podle mluvčího innogy Martina Chalupského je nyní v podzemních zásobnících skupiny shromážděno přes 2,5 miliardy metrů krychlových plynu. "Je to způsobeno tím, že topná sezona letos začala o pár týdnů dříve, čili se nedalo vtláčet v průběhu září," uvedl mluvčí s tím, že se v příštím období nebude zdražovat a ceny zemního plynu i elektřiny zůstanou stabilní.

Témata:  zemní plyn energetika Česká republika

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy