Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko čeká v roce 2021 sčítání lidu, uskuteční se hlavně online

Sčítání lidu
Sčítání lidu
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) předložil návrh zákona o sčítání lidu. Výrazně má být zkrácen sčítací formulář a předpokládá se, že ho lidé v roce 2021 budou vyplňovat většinou přes internet.

Před šesti lety vyplnila formulář elektronicky zhruba čtvrtina lidí, v roce 2021 očekává ČSÚ dvojnásobný zájem. ČSÚ počítá s maximálním využitím administrativních zdrojů dat. Bude čerpat údaje, které má veřejná správa již k dispozici a může je tak převzít od jiných institucí a úřadů.

Obyvatelé už nebudou vyplňovat domovní list a polovinu bytového listu. Při minulém sčítání vyplňovali lidé ve sčítacím formuláři 47 údajů, v roce 2021 jich má být jen 20.

"Terénnímu došetření prostřednictvím sčítacích komisařů budou podléhat pouze ty domácnosti, které nevyplnily údaje on-line," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Vedení ČSÚ rozhodlo, že mluvčí příštího sčítání se stane Petra Báčová. Jejím hlavním úkolem bude komunikace s médii. "Petra Báčová je tiskovou mluvčí ČSÚ a podle nás bude nejvhodnější, pokud bude souběžně komunikovat i projekt sčítání," dodala Ritschelová.

Témata:  sčítání lidu Český statistický úřad (ČSÚ) obyvatelstvo Češi Česká republika

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.