Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České ekonomice by podle člena rady ČNB prospěl růst úrokových sazeb

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: ČNB

Praha - Podle člena bankovní rady České národní banky (ČNB) Vojtěcha Bendy ve české ekonomice prospělo zvýšení úrokových sazeb do konce letošního roku až o 0,75 bodu. Rada letos v srpnu poprvé od února 2008 zvýšila základní sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, a to o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Na dalším jednání v září pak rada sazbu neměnila.

Pro zachování sazby však hlasovali jen čtyři ze sedmi členů, takže se podle analytiků dá na dalším zasedání v listopadu očekávat další růst. "Teoreticky by mohlo dojít ještě k jednomu nebo dvěma zvýšením. Do konce roku bude bankovní rada o sazbách hlasovat už pouze dvakrát," řekl Benda, který v září hlasoval pro zvýšení.

Rychlost růstu se podle něj předpokládat nedá, ale sám by dal přednost pozvolnějšímu zvyšování - třeba po 0,25 bodu - před skokovým nárůstem.

"Pouze mírné posilování kurzu koruny nedodává ekonomice potřebný protiinflační impuls, který by se dal očekávat. Tím pádem je větší prostor pro zpřísňování měnové politiky, tedy brzdění inflace prostřednictvím úrokových sazeb," uvedl Benda v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

"Ideální by byla samozřejmě dlouhodobě neutrální úroková sazba, která je podle našich odhadů kolem 2,5 až tří procent. Zda se na tuto úroveň dostaneme řekněme v horizontu dvou let, neumím říct," dodal.

Témata:  ekonomika ČNB inflace

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 9:07

Další soud mezi Hanychovou a Soukupem. Tentokrát nejde o Rozárku

Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se nerozešli zrovna v dobrém, proto ostatně vedou spor ohledně péče o společnou dceru Rozárku. V červenci se ale otevřela u soudu další kauza. Možná by ale nemusela mít dlouhého trvání. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.