Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud projednává 14 let starou vraždu: Nepřišli svědci, obhájce zpochybnil postup policie

Soudy
Soudy
Foto: Pixmac

Liberec - Většina svědků v případu vraždy, která se stala před 14 lety, dnes k soudu v Liberci nepřišla. V případu jsou tři muži obžalováni z vraždy, hrozí jim až výjimečný trest. Čtvrtý obžalovaný se zpovídá z pokusu o krádež. Líčení by mělo pokračovat v pondělí.

Obětí se podle obžaloby stal Martin Říha, odsouzený za vytunelování kampeličky. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Před soudem dnes měla vypovídat i majitelka penzionu, v němž měl být Říha v dubnu 2003 před smrtí mučen. Nedostavila se ale ani ona. Soudkyně při provádění listinných důkazů přečetla i protokol o rekognici z roku 2008. Majitelka penzionu při tomto úkonu označila na fotografii jednoho z obžalovaných, který si od ní převzal klíče k ubytování.

Obhájce Oldřich Filip ale tento postup policie zpochybnil. "Mám zásadní námitku. Forma rekognice byla nezákonná, měla se provést in natura (osobně). Můj klient byl v té době k dispozici," uvedl Filip.

Z vraždy jsou obžalovaní Robert Šulc, Pavel Malý a Vladimír Stratil. Podle spisu unesli Říhu z jeho domu ve Zloníně u Prahy 17. dubna 2003 a odvezli do penzionu v Josefově Dole na Jablonecku. Tam ho podle obžaloby brutálně mučili, aby jim prozradil, kde jsou ukryté peníze z vytunelované kampeličky.

Vyšetřovatelé došli k závěru, že na následky týrání a aplikace neznámé látky Říha zemřel. Jeho dům měl podle spisu následně prohledat obžalovaný Josef Pavelka s komplicem, zřejmě ale nic nenašli.

Témata:  vražda soudy Liberec

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.