reklama

Za Fialou skončil bývalý hejtman a exsenátor Stanislav Juránek (KDU-ČSL), který měl 9225 preferenčních hlasů. Díky tomu získal mandát. Až za nimi byl premiér Bohuslav Sobotka se 7272 hlasy.

V závěsu za Sobotkou byla jihomoravská jednička ANO a hejtmanova náměstkyně Taťána Malá, která měla 7034 hlasů. Její stranický kolega a primátor Brna Petr Vokřál dostal přes 6000 preferenčních hlasů, avšak mandát nezískal.

Přes 6000 preferenčních hlasů měl i lidovecký jihomoravský lídr Jiří Mihola, který obhájil místo v dolní komoře. Lidovci budou mít dva poslance, a to Miholu a Juránka, mandát neobhájili lidovečtí poslanci Jaroslav Klaška nebo Josef Uhlík.

Naopak ho za ČSSD získal bývalý primátor Brna Roman Onderka. Byl sice až na šestém místě kandidátky, ale za premiéra Sobotku ho posunulo 3098 preferenčních hlasů. Díky podpoře od voličů obhájí i ze šestého místa mandát bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček, který získal 3786 preferenčních hlasů. Přeskočil tak stranického lídra na jižní Moravě Iva Pojezného, se kterým usedne do poslaneckých lavic.

reklama