Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Služební cesta? Bělobrádek po čtvrté v USA a nikdo neví proč

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek je již počtvrté v současném funkčním období na pracovní cestě ve Spojených státech. To je sice naprosto v pořádku, otázkou ale zůstává, co tam vlastně dělá.

Bělobrádek odletěl v neděli společně s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem, jejím místopředsedou Petrem Gazdíkem, čtyřmi poslanci ze sněmovního hospodářského výboru a podnikateli. Podle MF Dnes sice neletěl do USA poprvé, v minulosti ale na vládních stránkách na internetu informoval, co bude ve Státech dělat.

Tentokrát je tomu jinak. V plánovaných aktivitách na tento týden stojí jen to, že je na pracovní návštěvě Spojených států. Mluvčí vlády Martin Ayrer také nezná účel cesty a ředitel tiskového odboru Roman Žamboch tvrdí, že účelem cesty jsou ekonomické kontakty a zkušenosti.

@PavelBelobradek Jaký je prosím cíl této cesty? A proč byla uskutečněna již počtvrté ve vašem funkčním období?

— Arsen Lazarevič (@Master_Lazarus) 18. května 2016

 

Bělobrádek však na svém Twitteru zveřejnil několik fotek, z nichž vyplývá, že se setkal například s ředitelem kanceláře Bílého domu pro vědu a technologie a poradcem prezidenta Obamy Johnem Holdrenem. MF Dnes však připomíná, že týdenní vyslání speciálu do USA stojí zhruba 2,5 až 3 miliony korun.

Sdílnější nebyl ale ani Hamáček. Ten na svém webu pouze uvedl, že ve dnech 15. - 22. 5. se "uskuteční pracovní cesta předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Hamáčka s delegací a hospodářským výborem Poslanecké sněmovny ve Spojených státech amerických."

Následně na sociální síti napsal: "Úřadující předseda Senátu USA Orrin Hatch je 4. nejvyšším ústavním činitelem v zemi. Diskuse s ním byla nejdůležitějším bodem mé návštěvy ve Washingtonu." Sešel se také s kongresmanem Joe Bartonem, velkým přítelem Česka a předsedou českého caucusu (skupiny přátel) v US kongresu.

Reakce místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum Bělobrádek byl od začátku svého funkčního období na pracovní cestě v USA třikrát, nyní je na čtvrté návštěvě. Přitom pouze jedna jeho cesta byla plánována v jeho gesci, ve dvou případech (včetně současné cesty) byl pouze jedním z členů delegace vedené někým jiným, v jednom případě pak zastupoval premiéra na summitu OSN.

O všech cestách úřad místopředsedy vlády informuje média a veřejnost. Všechny uskutečněné cesty se z pohledu finančních nákladů řídí platnými právními předpisy jakými je například Zákon o cestovních náhradách v platném znění pro dané období.

První cesta (New York, Washington) se uskutečnila 17. – 21. listopadu 2014, pan vicepremiér zde byl coby součást delegace premiéra Sobotky. Hlavním cílem cesty bylo odhalení busty V. Havla v americkém Kongresu a další akce spojené s oslavami 25. výročí Sametové revoluce. Na programu vicepremiéra byla také návštěva University of Maryland, George Washington University, inovačního centra a dalších vědeckých institucí. Vicepremiér zde domlouval možnosti spolupráce s českými vědeckými institucemi.

Druhá cesta (New York) se uskutečnila 23. – 27. září 2015, cílem bylo vystoupení vicepremiéra Bělobrádka na významném summitu OSN o udržitelném rozvoji. Vicepremiér v New Yorku také otevřel technologické centrum MeoHub české firmy Meopta, navštívil City University of New York a jednal s evropským komisařem pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Nevenem Mimicou. Bělobrádek se v rámci této pracovní cesty setkal také se stipendisty Fulbrightovy komise.

Třetí cesta (Miami, Orlando) se konala 19. – 24. března 2016, účelem cesty byl rozvoj vědeckotechnické spolupráce a posílení vztahů mezi českými a floridskými univerzitami, podpora obchodních vztahů a konzultace k budoucím postojům obou zemí ke Kubě. V rámci této návštěvy vicepremiér Bělobrádek jednal o možnostech spolupráce se zástupci floridských univerzit Florida International University, Nova Southeastern University a University of Central Florida. Součástí delegace byli zástupci MPO, MZV, Svazu průmyslu a dopravy ČR, akademické sféry, konkrétně předseda AV ČR J. Drahoš a rektor Masarykovy univerzity M. Bek a početná podnikatelská mise. Lidskoprávní tematiku vicepremiér řešil na setkání s osobnostmi kubánsko-americké komunity. Na programu byla také přednáška v Institutu Václava Havla na Florida International University. Místopředseda vlády se dále setkal s floridským ministrem obchodu Billem Johnsonem nebo guvernérem státu Florida Rickem Scottem a jednal se zástupci místních podnikatelských svazů a akcelerátorů, konkrétně s Enterprise Florida, Miami-Dade Beacon Council a Miami Venture Hive.

Čtvrtá probíhající cesta (Washington, Maryland, San Francisco, Chicago) se koná od 16. do 22. května 2016. Cestu pořádá Poslanecká sněmovna ČR a součástí delegace jsou členové Hospodářského výboru PSP ČR v čele s jejím předsedou I. Pilným, místopředsedou vlády pro vědu a výzkum Pavlem Bělobrádkem, zástupci Hospodářské komory ČR a početnou skupinou podnikatelů, zástupců finančních institucí nebo univerzit. Důvodem účasti vicepremiéra Bělobrádka je podpora česko-amerických vztahů v oblasti vědy a výzkumu. Na programu vicepremiéra jsou jednání na několika amerických univerzitách (Stanford - inkubátor StartX, Berkeley, George Washington Univ.) a špičkových vědeckovýzkumných centrech (př. National Institutes of Health v Marylandu).

Vzhledem k účasti podnikatelů také jednání se zástupci významných korporací, které jsou lídry v oblasti VVI, konkrétně jednání se zástupci fy Apple, návštěva továrny Tesla. Vicepremiér bude jednat také s českými podnikateli působícími v Silicon Valley jako globálního centra výzkumu a inovací. Vrcholem cesty je pak jednání s hlavním vědeckým poradcem Obamovy administrativy a ředitelem kanceláře Bílého domu pro vědu a technologie Johnem P. Holdrenem ve Washingtonu.

Další schůzka byla s Edem Roycem, předsedou zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů USA. "Jednání ve Washingtonu jsem zakončil velmi přátelským setkáním s Nancy Pelosi, šéfkou demokratické menšiny a bývalou předsedkyní Sněmovny reprezentantů USA," uvedl na sociální síti Hamáček.

Témata:  Pavel Bělobrádek

Související

Aktuálně se děje

18. dubna 2025 21:13

Trump nevylučuje, že Američané opustí jednání o míru na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy