Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš v kauze o lithiu: Memorandum o těžbě je neplatné

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO
Andrej Babiš, předseda hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes zpochybnil platnost memoranda o těžbě lithia v Česku. Zatím ale neví, jak postupovat dál. Chce proto počkat na analýzu, jejíž vypracování slíbil dosluhující premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Kauzu vyvolal podpis memoranda o porozumění, které na začátku října podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou společností European Metals Holding (EHM), jež má zájem o hlubinnou těžbu lithia na Cínovci.

"Podle mého názoru není co vypovídat. Ty smlouvy jsou neplatné," prohlásil dnes Babiš v diskusním pořadu Partie na televizi Prima. Zdůvodnil to tím, že memorandum bylo podepsáno s australskou firmou, která podle něj však sídlí na Britských Panenských Ostrovech. EHM to však v minulosti odmítla.

Babiš zopakoval myšlenku, že by mohl lithium těžit státní podnik Diamo, i když ten o to v minulosti nikdy neprojevil zájem. "Chci, aby to zůstalo v rukách českého státu," řekl Babiš.

Nedávno se kvůli kauze lithium na mimořádné schůzi sešli poslanci a požádali vládu, aby platnost memoranda zrušila. Usnesení Sněmovny jsou ale pro vládu pouze doporučující.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy.

Témata:  Andrej Babiš ekonomika EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.