Praha - Jana Nečasová (dříve Nagyová) by měla být v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství zproštěna obžaloby. Důkazy svědčí v její prospěch, řekl dnes obhájce Eduard Bruna poté, co u Obvodního soudu pro Prahu 1 přednesl svůj závěrečný návrh.
Kromě Nečasové čelí obžalobě trojice zpravodajců - Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. Vojenské zpravodajství dle žaloby sledovalo na podzim 2012 na základě pokynu tehdejší šéfky premiérova kabinetu Nagyové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Petra Nečase Radku. Kauza vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády.
Zpravodajci vinu odmítají. Tvrdí, že prováděli tzv. kontrasledování kvůli obavám z toho, že Nečasově rodině hrozí nebezpečí.
"Navrhl jsem zproštění obžaloby, a to z důvodu, že se moje klientka nedopustila žádné trestné činnosti a podle mého názoru - to je zvláštní případ - ani nemohla. Vzhledem k vývoji důkazního stavu jsem dospěl k závěru, že tam žádná trestná činnost z její strany není," řekl novinářům Bruna.
"Já se domnívám, že poté, co se pečlivě znovu provedly některé důkazy, které byly dříve třeba jen konstatovány, tak se situace vyvinula v náš prospěch. Konkrétně jde například o výpovědi některých svědků, na které sázela obžaloba," upřesnil advokát. O jaké svědky šlo nechtěl komentovat s ohledem na to, že někteří vypovídali v utajeném režimu.
Obvodní soud se kauzou zabývá počtvrté. Soudkyně Helena Králová nejprve Nečasové uložila podmíněný trest, odvolací soud však rozhodnutí zrušil. V květnu 2015 a poté v červnu 2016 Králová čtveřici osvobodila. Oba rozsudky zrušil odvolací senát, který kauzu soudkyni kvůli pochybám o její nestrannosti odebral a předal ji nynější soudkyni Pavle Hájkové. Kvůli rozhodování v této i v jiných kauzách čelí Králová kárné žalobě.
Témata: Jana Nagyová, vojenské zpravodajství, soudy
Související
13. června 2023 15:25
20. ledna 2023 14:51
29. listopadu 2022 12:28
20. srpna 2020 16:34
18. června 2020 16:17
27. května 2020 15:20