Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Léčivý přípravek proti rakovině zakázán, obsahuje nepovolené látky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) upozorňuje na léčivý přípravek VIASKOR, který nesmí být používán při poskytování zdravotních služeb a nesmí být nadále uváděn do oběhu v Česku.

SÚKL při provádění kontrol zacházení s léčivými přípravky ve zdravotnických zařízeních zjistil, že je v některých z nich aplikován formou infuzního podání léčivý přípravek VIASKOR, který není v ČR registrován a který je používán k léčbě vysokými dávkami vitaminu C, a to i u onkologických pacientů.

Viaskor je používán k léčbě vysokými dávkami vitaminu C. Taková léčba je cílena na onkologické pacienty a její propagátoři ji označují za "netoxickou chemoterapii". SÚKL ale již dříve oznámil v souvislosti s jinými podobnými léky, že podávání velmi vysokých dávek vitaminu C nemá zatím ověřené výsledky ani bezpečnost.

Navíc zjistili kontroloři u Viaskoru několik dalších problémů. K přípravě léku byly použity látky neodpovídající předpisům a u některých vzorků léku byla odhalena nižší koncentrace účinné látky, než bylo uvedeno na obalu. Viaskor rovněž připravují lékárny mimo Česko, které nemají oprávnění k zacházení s léčivými přípravky v tuzemsku, a příprava léku neodpovídá zákonům a lékárenské praxi. Nelze tedy podle SÚKL zaručit účinnost ani bezpečnost přípravku.

Česká televize uvedla, že distributor výhrady SÚKL odmítá. "Z našeho pohledu se rozhodně jedná o kvalitní přípravek. Proti rozhodnutí SÚKL se odvoláme k ministerstvu zdravotnictví," řekl televizi jednatel společnosti Edukafarm Zdeněk Procházka.

Témata:  Státní Ústav Pro Kontrolu Léčiv (SÚKL) léky zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy