Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volili jsme mezi spojeneckými zájmy a životy Čechů, přiznává arabista Pelikán

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Praha - Při vyjednávání o výměně pětice Čechů za Libanonce Alího Fajáda byly prioritou životy českých občanů, tvrdí arabista Petr Pelikán. Skutečnost, že Česko nemohlo Fajáda vydat do USA, vnímá jako důstojnou prohru.

"Muselo se volit mezi životy českých občanů a mezi spojeneckými zájmy," uvedl Petr Pelikán v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Prioritou byly životy Čechů a snažit se usmlouvat co nejmenší počet Libanonců, které Česko nevydá. "Nakonec se to usmlouvalo aspoň tak, že jeden z těch tří zlosynů byl vydán do USA," řekl arabista.

Pelikán také uvedl, že jeho bratr, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), ve vězení Fajádovi mobil nepůjčil. "Fajád z ministrova telefonu opravdu nevolal. To mohu říct stoprocentně," prohlásil.

K vyjednávání o propuštění Čechů se Pelikán dostal jako nezávislý odborník. "Celý profesní život se pohybuju v prostředí Blízkého východu. Tudíž jsem si spíš cenil toho, že státní orgány včetně tajných služeb, mě přizvaly jako nezávislého konzultanta a mé rady braly na vědomí," řekl Petr Pelikán. Svoji úlohu bere jako symbolickou a připadá mu "naprosto logické", že vláda v podobných případech využije občany, kteří mají dané předpoklady a jsou v daném oboru odborníky.

V Libanonu arabista jednal s prostředníky z libanonských státních orgánů. Únosy jsou podle něj v Libanonu časté. "Každou chvíli se tam něco podobného semele, takže se snaží dojednávat kompromisy a šetřit životy," dodal. Prostředník, se kterým Pelikán výměnu dojednával, předtím domluvil propuštění sedmi estonských cyklistů. Pelikán v rozhovoru přiznal, že v době výměny byl "nervózní jako pes". Pelikán také uvedl, že za svou konzultační roli nedostal zaplaceno. "Obávám se, že na tyhle služby nejsou nikde taxy," dodal.

Pětice Čechů zmizela v Libanonu v červenci 2015, propuštěni byli v únoru 2016. V den, kdy se vraceli do vlasti, byl z české vazby propuštěn Fajád. Ministr Pelikán totiž nevyhověl žádosti USA o jeho vydání, prý i s ohledem na zpravodajské informace. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) poté potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česko nevydalo zadržovaného Fajáda do USA. Libanonský soud ho později osvobodil.

Témata:  Robert Pelikán Ali Fajád diplomacie zmizení pěti Čechů v Libanonu Česká republika

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.