Praha - Klienti domovů pro seniory často užívají nevhodné léky, jejich kombinace nebo zbytečně vysoké dávky. Ukázal to průzkum uskutečněný během tří let ve 13 zařízeních se zhruba 850 klienty, který představila nezisková organizace Ústav lékového průvodce.
Výsledky ukázaly, že klienti, kterým je většinou nad 80 let, užívají v průměru osm léků. U řady z nich podle vedoucí oddělení klinické farmacie Nemocnice Na Homolce Milady Halačové není ze zdravotní dokumentace dohledatelné, proč lék užívají.
Za tři roky ve 13 zařízeních farmaceuti zkontrolovali přes 7000 léků a u každého klienta vydali průměrně 2,4 doporučení ke změně či dalšímu sledování.
"Nejčastěji jsme při studiu zdravotnické dokumentace klientů zjistili, že lidé užívají léky nevhodné vzhledem k jejich věku a diagnóze, naopak chyběla léčiva s jasně prokázaným pozitivním vlivem na jejich nemoci či délku přežití, nebo byly voleny nevhodné kombinace léků, které následně vedly k rozvoji nežádoucích vedlejších účinků," popsala Halačová.
Odborníci upozorňují, že zdravotní stav klientů v domovech pro seniory se za posledních 20 let změnil. Zatímco dříve v nich žili často aktivní senioři toužící po společnosti, v současné době jsou to prakticky léčebny dlouhodobě nemocných, uvedl předseda Společnosti lékařů a zdravotníků v sociálních službách České lékařské společnosti J. E. Purkyně Petr Brouzek. Protože ale spadají pod sociální systém, nikoliv pod zdravotnictví, nedostává se klientům stejně časté lékařské péče.
Péči v zařízeních potřebuje podle geriatra Zdeňka Kalvacha méně než pětina seniorů nad 80 let, u lidí do 65 let je to méně než pět procent. Klienti domovů často trpí několika vážnými onemocněními najednou, nejsou samostatně pohybliví a časté jsou různé typy demence.
Související
14. října 2024 12:26
13. října 2024 3:00
12. října 2024 8:10
1. října 2024 15:08
29. září 2024 20:13