Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman nemá kvůli návykovým látkám zábrany, varuje Schwarzenberg

Volební sjezd TOP 09 (29. 11. 2015)
Volební sjezd TOP 09 (29. 11. 2015)
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Praha – Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se velmi ostře pustil do prezidenta Miloše Zemana. Kvůli dlouhodobému užívání návykových látek se změnil a přišel o zábrany, říká o Zemanovi jeho někdejší soupeř v prezidentské volbě. Kritizuje jej také za jeho chování vůči Rusku.

Schwarzenberg doufá v to, že jistý vliv na rozhodování voličů budou mít také spekulace o Zemanově zdravotním stavu. „Lidé by si měli uvědomit, že nejenom fyzický stav, což je očividné, je důvod k zamyšlení, ale především také jistá změna osobnosti," řekl. „Já ho znám už 20 let a on se velice změnil. Každý lékař vám potvrdí, že dlouhé používání návykových látek odstraňuje zábrany," uvedl s tím, že to považuje za velký problém.

Kritizoval také Zemanovo chování při současné návštěvě Ruska. „Co se tam říkalo, je bohužel trapné. Odmítnutí tlumočení s poznámkou, že čeští novináři by měli umět rusky, to bychom se přímo vraceli do roku 1969, do normalizace," řekl. „Miloš Zeman na setkání s ruským prezidentem odmítl tlumočení do češtiny s tím, že čeští novináři musejí umět rusky. Před více než sto lety si velký vlastenec, místodržitel český, hrabě Thun postěžoval, že čeští politici jsou buď hulváti, nebo lokajové. Dotáhli jsme to tak daleko, že máme vrcholného politika, který je schopen úspěšně zastat oboje,“ uvedl na facebooku.

Za směšné pak označil Zemanovo srovnání ekonomického významu Ruska a Francie pro české exportéry, které prezident pronesl v souvislosti s velikostí podnikatelské mise, která ho doprovází. „On to jenom srovnává podle počtu lidí, které sám pozval do letadla. Náš export do Francie je o tolikrát vyšší než do Ruské federace, že tvrzení, že je Rusko pro nás důležitější, je směšné," řekl. Podle informací ministerstva zahraničí je Francie z hlediska objemu obchodu pro Česko čtvrtým nejdůležitějším exportním trhem, Rusko je až třinácté.

Prezidentovy výroky v Rusku ale podle Schwarzenberga mohou Zemanovi pomoci ve snaze o znovuzvolení. „Budou ho volit jak staří přívrženci Ruska v rámci KSČM, tak noví přátelé Ruska z SPD, tak obdivovatelé Putinova režimu. Tím jistě nějaké sympatie získá. Bezčetní ruští trollové, kteří pracují v České republice, mu budou také pomáhat," řekl.

Schwarzenberg sice neprozradil, koho bude sám v lednu volit za prezidenta, dodal ale, že za kvalitního kandidáta považuje bývalého velvyslance Pavla Fischera. Připomněl, že se s ním zná ze svého působení v diplomacii. "Zajisté by to byl velice vhodný kandidát. Otázka je, jestli získá dostatečnou podporu, aby se dostal do druhého kola, ale že je to velice vhodný kandidát, o tom nebudiž pochyb," dodal.

Témata:  Karel Schwarzenberg Miloš Zeman EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

30. července 2025 21:48

Justin Bieber odmítl představu života bez alkoholu a drog. Na internetu způsobil poprask

Justin Bieber opět rozvířil debatu o svém zdraví a vztahu k drogám – tentokrát nejasným příspěvkem na Instagramu. Sdílel starší záběr zesnulého rappera DMX, který v roce 2013 během pořadu Iyanla: Fix My Life odmítl představu života bez alkoholu a marihuany. Bieber k videu nepřidal žádný komentář, což vyvolalo bouřlivé spekulace.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy