Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko by mohlo s Polskem spolupracovat při zásahu vojenských letadel

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války
Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Praha - ČR a Polsko připravují mezivládní dohodu, podle které by mohly obě země spolupracovat při přeshraničních zásazích vojenských letadel. Podobný systém již funguje v případě Slovenska.

Smlouva by měla být uzavřena v roce 2018. "V současné době se připravuje mezivládní dohoda s Polskem o spolupráci v oblasti vojenského letectví, která umožní především přeshraniční zásahy hotovostních stíhacích letounů obou států při zabezpečování protivzdušné obrany v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINADS)," uvedl Pejšek.

NATINADS (NATO Integrated Air Defence System) je alianční systém, který zajišťuje nepřetržitou ochranu vzdušných prostorů evropských členů NATO. Každý členský stát je zodpovědný za obranu svého vzdušného prostoru. České letectvo do systému vyčleňuje dva stíhací letouny Gripen.

Ročně odstartují k několika "ostrým" letům. Většinou kontrolují nekomunikující letadla, která například ztratí spojení. Smlouva s Polskem by mimo jiné umožnila, že by například česká stíhačka doprovodila podezřelé letadlo i nad polské území.

Česká republika se domluvila na uzavření smlouvy o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru také se Slovenskem. Smlouva s bývalým federálním partnerem je ale širší než chystaná dohoda s Polskem. Pilotům umožní i použít zbraně na území druhého státu. Zasáhnout by tak mohli třeba proti civilnímu letadlu, které unesou teroristi.

Témata:  Armáda České Republiky Polsko Česká republika

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy