Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nebezpečná závislost? Pětina Čechů užila poslední rok léky k utlumení či proti bolesti

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Téměř pětina Čechů užívala v posledním roce utlumující léky či léky proti bolesti. Ukázala to výroční zpráva o stavu ve věcech drog za rok 2016. Každý osmý člověk mezi 15 a 64 lety si pak přípravky opatřil bez předpisu či je bral v rozporu s doporučením doktora.

"Užívání psychoaktivních léků se zvyšuje s věkem. V mladších věkových kategoriích převažuje užívání opioidních analgetik, ve věkových kategoriích nad 35 let převažuje užívání léků na uklidnění a na nespavost," uvádí zpráva. Sedativa, hypnotika a analgetika častěji užívají ženy.

Zneužívání psychoaktivních léků je značný problém - jak v oblasti adiktologie, tak veřejnozdravotní. Závislí na lécích jsou významnou skupinou pacientů v léčbě závislých v psychiatrických ambulancích i lůžkových zařízeních," řekl šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík. Problém podle něj představuje dostupnost léků na internetu, ale i jejich předepisování. Někteří pacienti si totiž nechají preparáty předepsat od více lékařů.

Podle Mravčíka zákon upravuje registr předepisovaných léků, u nichž je vysoké riziko zneužití. V praxi ale dosud nefunguje. Při pohledu do něj by přitom v lékárně mělo být jasné, že pacient si už maximální stanovenou dávku vyzvedl.

Podle Vladimíra Kmocha z kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice přibývá hlavně nadužívání takzvaných Z-hypnotik, která se dostala na trh jako méně rizikové preparáty. Ukazuje se přitom, že na nich vzniká závislost jako u jiných přípravků. "Máme případy, kdy pacienti užívají přes 200 tablet denně," uvedl Kmoch.

Psychoaktivní léky v posledním roce užil každý osmý muž a každá čtvrtá žena, celkem 17 procent lidí. Sedativa a hypnotika si vzala desetila osob nad 15 let - šest procent mužů a 14 procent žen. Opioidy proti bolesti bralo osm procent Čechů a Češek - šest procent mužů a desetina žen, stimulanty pak procento dotázaných.

Loňský průzkum ukázal, že léky se sedativním a hypnotickým účinkem či léky s opioidy na bolest si někdy bez předpisu opatřilo či si je vzalo bez doporučení lékaře a lékárníka 23 procent dotázaných. V posledním roce to udělal každý osmý člověk nad 15 let v Česku, v posledním měsíci pak téměř čtyři procenta lidí. Podle expertů je varující zvlášť vysoké procento mladých mezi 15 a 34 lety. Za poslední rok si z nich preparáty opatřil a bral je bez doporučení každý devátý.

Ke zmírnění bolestí a úlevě od zdravotních potíží lidé víc užívají také marihuanu. V posledním roce si z léčebných důvodů konopí vzalo zhruba 880.000 Čechů a Češek nad 15 let, tedy zhruba desetina. Aspoň jednou v životě ho pak užilo 15 procent patnáctiletých a starších. Podle zprávy asi 570.000 lidí uvedlo, že měli konopí s vyšším obsahem účinné látky. "Jeho zdroje jsou téměř výhradně mimo oficiální distribuci," uvádí zpráva. Podle ní většinou konopí pro léčebné účely užívají starší lidé.

Témata:  léky bolest zdraví

Související

Aktuálně se děje

10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.