Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Když hájíte určité hodnoty, musíte počítat, že jste terčem ohromné nenávisti, přiznává Halík

Halík, Tomáš
Halík, Tomáš
Foto: www.wikipedia.org

Praha - Teolog a filosof Tomáš Halík se opřel do populistů a extremistů. Podle něj jsou nebezpečím, které ohrožuje svět. Společnost je podle něj na tom dobře, což ale nepřisuzuje tomu, že tu nejsou žádní uprchlíci.

Tomáš Halík se v rozhovoru pro Český rozhlas podivil nad tím, že by měla být společnost na tom špatně. Podle něj tomu tak není. "Společnost je na tom velmi dobře. Především proto, že jsme vázáni na velmi efektivní ekonomiku německou, nikoli na krachující Rusko nebo na nespolehlivou Čínu," říká vysokoškolský pedagog. Dále trvá na svém, že jsme bezpečnou zemí. Není to však tím, že sem nepouštíme uprchlíky. 

Podle politického aktivisty vůbec není dobře, že populismus a extremismus jsou na vzestupu. "Nárůst populismu a extremismu dnes ohrožuje celý svět," myslí si Halík. Je totiž přesvědčený, že lidé, třebaže se mají dobře, tak jsou ve společnosti ovládané strachem a nespokojeností. Z čehož právě těží populisté. Připomíná však, že některé evropské země se s tím vypořádaly, například Nizozemsko, Německo nebo Francie. Kdežto Česká republika by mohla jít ve šlépějích Maďarska a Polska, kde se postupně zadupávají demokratické instituce a svobody.

Teolog je toho názoru, že se naše společnost ještě úplně nevyrovnala s komunismem. "Přerod do demokracie byl příliš rychlý a příliš laciný," myslí si Halík a doplňuje: "A pak je tam ta atmosféra reklamy, průmyslu, zábavy, která určitým způsobem potencuje nerealistickým způsobem lidská očekávání. Lidé chtějí stále víc. Ale ono to nejde." Dle filosofa je potřeba přejít z kvantity na kvalitu, což však bude vyžadovat, aby byl hlas vzdělanějších a přemýšlivých lidí vyslyšen, nikoli překřičen.

Halík je přesvědčený, že populisty vzdělanější lidé nevolí a volit nebudou. Za to jim populisté nadávají do "sluníčkářů" či do pražské "lumpenkavárny". "Populisté se obracejí na lidi s těmi prvoplánovými reakcemi a vlastně štvou proti těm vzdělaným lidem," míní teolog a dodává: "Jestli tady hájíte určité hodnoty, musíte počítat, že jste terčem ohromné nenávisti."  

Témata:  Tomáš Halík migrace extremismus

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 14:55

Ukrajina není to jediné. O co Putinovi doopravdy jde?

První kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa k dosažení dohody o Ukrajině vyvolaly v Moskvě bouři emocí. Ruská média, která v posledních třech letech hlásala odklon od „dekadentního“ Západu směrem k Číně a Severní Koreji, nyní s nadšením citují západní zdroje, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.