Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři dnes vystavili více než 100 tisíc e-receptů, problémů je minimum

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Praha - Lékaři musí od 1. ledna 2018 všechny vystavené recepty evidovat v centrálním úložišti eReceptů. Úřady je ale první rok nebudou pokutovat, pokud vystaví recept klasický. Dnes bylo vystaveno přes 100 tisíc elektronických receptů.

Problémů je podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) minimum. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nefunguje zatím odeslání receptu pomocí SMS.

"Jsem přesvědčen, že eRecept jako takový je správná cesta," dodal Vojtěch. Například podle něj eliminuje falešné recepty, kterých je podle odhadů až 450.000 ročně. Lékaři mohou recept vypsat pacientovi i na dálku bez nutnosti navštívit ordinaci. Posílání receptu e-mailem podle Vojtěcha funguje. "Posílání SMS bude spuštěno během několika dní. Ještě komunikujeme s operátorem," dodal.

Od 1. ledna příštího roku by měl podle Vojtěcha začít fungovat i tzv. lékový záznam, tedy seznam všech léků, které pacientovi předepsali všichni jeho lékaři. Zatím ho vidí jen pacient, lékař vidí jen své předepsané léky. Nutná bude změna zákona. "Diskutujeme to s Úřadem na ochranu osobních údajů. Pravděpodobně bude podmíněné souhlasem pacienta, zda lékaři jeho lékový záznam uvidí," doplnil ministr na dotaz ČTK.

Podle zastupující ředitelky SÚKL Ireny Storové už bylo k dnešním 12:30 předepsáno asi 102.000 eReceptů, přes 50.000 z nich bylo v lékárně vydáno. "Evidujeme i neúspěšné pokusy, ale je to marginální míra," uvedla.

Lékaři systém kritizovali, protože vyřízení přístupových údajů trvá dlouho. SÚKL do konce roku vyřídil žádosti 37.199 z nich, dalších asi 7000 čeká na potvrzení České lékařské komory. "Nemůžeme ovlivnit, jak dlouho ověření žádosti trvá," řekl Storová.

Témata:  e-recepty zdravotnictví lékaři

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.