Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sběratel neuspěl ve sporu o výjimku pro dva kalašnikovy ani u Ústavního soudu

Ústavní soud ČR
Ústavní soud ČR
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, který si chtěl pořídit dvě útočné pušky typu kalašnikov. Zdůvodnil to svou sběratelskou vášní. Policie mu v roce 2011 neudělila výjimku, neuspěl pak ani se správní žalobou.

Muž je držitelem zbrojního průkazu. Pro zbraně z kategorie A ale potřeboval výjimku ze všeobecného zákazu, kterou už dříve pro jiné modely zbraní dostal. Předpokládal proto, že uspěje také u kalašnikovů. Bez pušek typu s označením 74U a ráží 5,45 x 39 prý kolekce nikdy nebude kompletní. Policie tak neudělením výjimky podle stížnosti znehodnotila jeho sběratelský záměr.

Justice ale dospěla k závěru, že mužův sběratelský záměr je nevěrohodný, průběžně jej totiž formuloval a zpřesňoval až při komunikaci s policí a správními soudy.

"Požadavek správního orgánu, aby osoba, která žádá o výjimku z všeobecného zákazu nabývat zbraně kategorie A pro sběratelské účely, popsala svůj sběratelský záměr, tedy cíl a předpokládaný rozsah své sbírky, je naprosto legitimní," rozhodl loni Nejvyšší správní soud.

"Uvedeným závěrům obecných soudců nelze z hlediska ústavnosti nic vytknout," stojí v aktuálním usnesení Ústavního soudu. Držení zbraně nespadá mezi základní práva a svobody, nelze je odvodit ani z práva vlastnit majetek, doplnili ústavní soudci.

Témata:  Ústavní soud ČR zbraně Kalašnikov

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.