Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš a Faltýnek chtějí účast v imunitním výboru Sněmovny odložit

Andrej Babiš /ANO
Andrej Babiš /ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek požádali o možnost posunutí termínu jejich účasti na jednání mandátového a imunitního výboru Sněmovny, který projednává policejní žádost o jejich vydání ke stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Chtějí se seznámit se zprávou Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k Čapímu hnízdu. ČTK to dnes řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Taková žádost má podle něj "racionální opodstatnění".

Podle Grospiče výbor o žádosti Babiše a Faltýnka rozhodne v úterý na svém jednání. V případě, že jí výbor vyhoví, rozhodnou jeho členové o náhradním termínu, dodal.

Zpravodajka ke kauze Čapí hnízdo Kateřina Valachová (ČSSD) řekla ČTK, že jde o právo poslanců být slyšen, nikoli jejich povinnost. "Je to jejich právo. Ale stejně tak opačně platí, že když nepřijdou, tak mandátový a imunitní výbor nemá nějakou překážku přijmout usnesení," dodala. Na úterní jednání výboru mají přijít i policejní vyšetřovatel a státní zástupce.

Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro Farmu Čapí hnízdo policie obvinila Babiše, Faltýnka a dalších devět lidí. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání. Sněmovna je v minulém funkčním období vydala ke stíhání, nyní o nové policejní žádosti rozhoduje znovu, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.

Témata:  Andrej Babiš Jaroslav Faltýnek

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.