Soul - Jižní Korea chce při úterní schůzce se severokorejskými představiteli vyzvat KLDR k obnově setkání rodin rozdělených válkou z let 1950-53. Doposud se schůzek zúčastnilo takřka 19.000 Korejců, kteří měli možnost sejít se se svými příbuznými přímo, a dalších asi 3750, kteří si s blízkými mohli popovídat prostřednictvím videokonference.
Jižní a Severní Korea se minulý týden dohodly, že se jejich vysocí představitelé sejdou k jednání o možné účasti KLDR na únorové olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu a dalších tématech. První rozhovory mezi Korejemi od prosince 2015 se mají uskutečnit v Pchanmundžomu na linii rozdělující oba korejské státy.
"Připravujeme se na diskuzi o otázce rozdělených rodin a o způsobech snížení vojenského napětí," řekl dnes podle jihokorejské agentury Jonhap novinářům jihokorejský ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon, který bude stát v čele pětičlenné delegace, již Soul na schůzku vyšle. Stejně početnou delegaci KLDR povede Ri Son-kwon, šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti, který má na starosti vztahy s Jižní Koreou.
Od ozbrojeného konfliktu zůstávají obě Koreje technicky ve válečném stavu, protože válka byla ukončena pouze dohodou o příměří, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy. Vlády v Soulu a Pchjongjangu tak svým občanům zakazují posílat si dopisy, telefonovat si či psát e-maily, pokud nemají vládní povolení.
Pravidelná setkání rozdělených rodin začala po historickém mezikorejském summitu v roce 2000 a původně se konala jednou do roka. Vzhledem k obnovovanému napětí na Korejském poloostrově v důsledku jaderných a raketových testů se ale schůzky v poslední době konají méně často. Poslední schůzka rozdělených rodin se uskutečnila koncem roku 2015.
V Jižní Koreji jsou účastníci schůzky vybíráni v loterii. Výherci se pak mohou setkat se svými dětmi, sourozenci, manželi či rodiči, kteří žijí v komunistické KLDR. Šťastlivce zpravidla doprovázejí na schůzku další jejich příbuzní. V případě osob, jimž setkání povoluje Severní Korea, jde zřejmě zřejmě o osoby věrné režimu diktátora Kim Čong-una.
Témata: Severní Korea, Jižní Korea, EuroZprávy.cz
Související
16. listopadu 2024 14:58
16. listopadu 2024 13:33
7. listopadu 2024 7:30
1. listopadu 2024 15:15
1. listopadu 2024 11:37
31. října 2024 9:35