Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komunista Ondráček nepovede komisi pro GIBS, Poslanci ho pět nezvolili

Zdeněk Ondráček
Zdeněk Ondráček
Foto: Česká televize

Praha - Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Sněmovna ho dnes v opakovaném druhém kole volby předsedou nezvolila.

Uskuteční se nová volba, do níž budou moci kluby navrhovat nové kandidáty. Zatím není jasné, kdy se bude konat.

Ondráček potřeboval ke zvolení 94 hlasů, dostal jich 83. Hlasovací lístky si vyzvedlo 186 poslanců, volby se zúčastnilo 128 z nich. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). 

Dnešní volba se konala v době výročí takzvaného Palachova týdne v lednu 1989, při němž jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval proti kritikům tehdejšího režimu i Ondráček.

Těsně před Vánocemi sice Sněmovna Ondráčka do čela komise zvolila, předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) ale volbu anuloval. Panovaly pochyby o tom, zda volební komise určila správně počet hlasů nutných ke zvolení.

Ondráček je jediným zástupcem KSČM v komisi. Pokud by komunisté chtěli do další volby navrhnout jiného nominanta, musela by nechat Ondráčka v komisi nahradit.

Piráti si podle předsedy Ivana Bartoše vybrali před volbou lístky, ale neodevzdali je. Novinářům řekl, že Ondráček nebyl pro Piráty přijatelný, což není otázkou jeho současných kompetencí, ale jeho minulosti, kdy zasahoval proti studentům. "Nikdy nevyjádřil svoji lítost ani nerevidoval svoje chování," uvedl. Lidé, kteří nejsou schopni sebereflexe ani po tolika letech, by podle něj neměli předsedat podobným komisím.

Volební lístky neodevzdali ani lidovečtí poslanci, podle jejich předsedy Jana Bartoška to byla forma protestu proti nominaci Ondráčka. Někteří poslanci se později s neodevzdanými lístky fotili a umístili je na twitter. "Policii má kontrolovat nezávislý člověk, který nepomáhal totalitnímu režimu," řekl Bartošek.

"Jsem ráda, že ve výročí Palachova týdne, kdy pan Ondráček byl aktivním účastníkem a byl na té straně, která bila tehdejší protestující, tak Sněmovna nezvolila tuto osobnost do čela komise. Myslím si, že by to byla velká neúcta k těm, kteří tehdy stáli na straně demonstrujících," řekla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní Ondráčkovi i KSČM chybí sebereflexe, od násilného potlačování demonstrací se nikdy nedistancovali.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka Ondráčkův neúspěch očekával. "Já věřím, že KSČM nebude pana Ondráčka nominovat do druhé volby," řekl. KSČM nyní podle něj musí navrhnout někoho jiného.

Filip vidí za nezvolením Ondráčka porušení dříve uzavřených dohod. "Projednáme to na poslaneckém klubu, možná to zařadíme i na jednání výkonného výboru naší strany, abychom z toho vyvodili politické důsledky vůči partnerům ve Sněmovně," řekl. Pochybila podle něj i volební komise, když v prosinci špatně spočítala vydané hlasy.

Filip zatím nechtěl předjímat, jak bude KSČM ve věci dále postupovat. "Můžeme jednat znovu o otevření všech kontrolních komisí v Poslanecké sněmovně a udělat jinou dohodu na jiném formátu. Ale my budeme usilovat o to, aby jedna z kontrolních komisí, jak bylo na začátku při odblokování Sněmovny přislíbeno, náležela KSČM," řekl.

Témata:  Zdeněk Ondráček Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy