Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Směrnice o zbraních? Česko spílá soudu EU: Darebáci, prohrál zdravý rozum

Miroslav Kalousek /TOP 09/
Miroslav Kalousek /TOP 09/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

U Soudního dvora Evropské unie prohrál zdravý rozum, ale i svoboda jako taková, reagovala na zamítnutí české žaloby proti směrnici omezující držení zbraní předsedkyně sněmovního branného výboru Jana Černochová (ODS). ČTK napsala, že prohra je důsledkem neschopnosti vlády vyjednat pro Česko v EU výjimky. Premiér Andrej Babiš (ANO) napsal ČTK, že rozhodnutí soudního dvora je v této fázi nutné respektovat. Řešení, stejně jako vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček, vidí v novém návrhu zbraňové legislativy, který připravilo ministerstvo vnitra.

"Soudní řízení nás však nezbavilo povinnosti implementovat směrnici o zbraních. Nečekali jsme tedy na rozhodnutí soudu a připravili novelu zákona o zbraních. Nic to ale nemění na faktu, že chceme zachovat práva legálních vlastníků zbraní," sdělil ČTK Hamáček. Podle něj novela zákona o zbraních zavádí požadavky směrnice pouze v "nezbytně nutné míře".

Normu zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky navrhla Evropská komise v reakci na teroristické útoky v Evropě. Země EU i europarlament ji schválily předloni hlasy většiny členských zemí i poslanců. Česko, které bylo od začátku proti přijetí směrnice, mimo jiné namítalo, že úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní. Soud dnes konstatoval, že české námitky jsou neopodstatněné. Unijní orgány podle soudu nepřekročily přijetím směrnice své pravomoci, ani nezasáhly do práv vlastníků či držitelů zbraní.

"Stále jsem přesvědčena, že znění směrnice porušuje zásadu proporcionality i subsidiarity a významně a bezdůvodně zasahuje do vlastnických práv. Tato prohra je důsledkem impotence vlády vyjednat pro Českou republiku na půdě a orgánech EU výjimky. Vláda svou nečinností vlastně alibisticky přehodila problém na zákonodárce," napsala Černochová.

"Nadále trváme na tom, že směrnici je třeba v těch ustanoveních, která by se významně negativně dotkla českých legálních střelců, odmítnout. Ochrana našeho právního rámce a systému legální držby zbraní, který je na velmi vysoké úrovni a zajišťuje rovnováhu mezi právy a povinnostmi, je zapotřebí i nadále hájit," dodala. V tiskovém komentáři vyzvala vládu k iniciování celoevropských jednání, která povedou k revizi směrnice.

"Český stát chtěl pro svoje občany uhájit liberálnější přístup k držení a přechovávání zbraní. Bohužel Soudní dvůr EU naši argumentaci podporovanou Maďarskem a Polskem nepřijal a žalobu zamítl, což musíme v této fázi plně respektovat," uvedl Babiš. Stejně jako Hamáček připomněl, že vnitro připravilo nový návrh zbraňové legislativy, který maximálně omezuje dopady směrnice. Ve Sněmovně podle nich byla dosažena dohoda na jejím projednání tak, aby ČR nebyla vystavena sankcím.

V okamžiku, kdy Česko vyčerpalo všechny možnosti změny směrnice, bude TOP 09 postupovat podle šéfa sněmovního klubu Miroslava Kalouska v souladu s pravidly. "Budeme hlasovat pro implementaci," uvedl. Doplnil, že se nikdo nemusí bát, že by přišel o svoji brokovnici. Podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška bylo jasné, že žaloba má nulovou šanci na úspěch. Česko směrnici bude zavádět, podle Bartoška je důležité, aby to bylo co nejšetrnějším způsobem.

"Je škoda, že vláda navzdory rozpočtu na právní služby, které čerpá, nedokázala předložit Evropskému soudnímu dvoru lepší argumenty. Myslím, že je třeba pracovat na novele zbraňové směrnice, která by evropské právo více přiblížila českým zákonům v době před jejím zavedením," napsal ČTK europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

"Soud EU jasně ukázal, že zájmy lidí mu jsou ukradené. Je to projev arogance moci a sprostoty. Doufám, že nyní se vlastenecky smýšlející lidé, bez ohledu na politickou příslušnost, spojí a domluví na dalším postupu, jak tomuto čelit a ponechat si vztyčenou hlavu. Kdo ustupuje zlu sám zlo páchá," uvedl na dotaz ČTK poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

"Je to darebácké rozhodnutí. Plně potvrzuje správnost programu hnutí SPD, který jasně říká, že Evropská unie směřuje k omezování práv občanů národních států," řekl místopředseda a šéf poslanců SPD Radim Fiala. Předseda hnutí Tomio Okamura rozhodnutí označil za neuvěřitelný diktát EU.

Témata:  Jana Černochová Jan Hamáček Andrej Babiš Miroslav Kalousek Soudní dvůr EU Česká republika Tomio Okamura Zdeněk Ondráček

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy